Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

Filigrani čuvaju vještine ukrašavanja nakita

Filigrani su majstori koji precizno i vješto ukrašavaju nakit. U Zenici desetljećima filigranom se uspješno bavi Sead Kaljić.


videoprilog Jasne Porčić (Federacija plus)

Sarajevski filigrani čuvaju vještine ukrašavanja nakita koji je autentični bh. proizvod.

videoprilog Ahmeda Bradarića (Federacija plus)

Bosanske kujundžije i filigrani postali su nadaleko poznati u Osmanskom carstvu. Nekada su kujundžijski esnafi brojali stotine majstora i kalfi, a na stručnim ispitima se dokazivala vještina i kreativnost majstora.

“Stručne ispite su morali polagati pred majstorima, prije nego što otvore radnju. Komisije više nema, a da biste otvorili radnju dovoljna vam je školska diploma. Ljudi vandredno završe školu i otvore radnju, a niko ne provjerava njihovo znanje”, kaže kujundžija Midhat Bećar.

Iako je industrijska proizvodnja nakita uznapredovala, mnogi će se odlučiti za unikatan ručni rad majstora koji umijećem čuvaju historiju i ljepote naše zemlje. “Borimo se s odnosom cijene i kvaliteta. Industrijska roba je puno jeftinija, ako želimo da zadržimo ovaj kvalitet koji se nekada radio danas, naša roba mora biti skuplja i poprilično je teško prodati takvu robu. Srećom, uvijek ima mušterija koje su zainteresovane za takav vid robe koju nema nigdje drugo naći”, dodaje Bećar.

Filigranski zanat kao primijenjena umjetnost gubi svoju izvornu formu, jer mnoge radnje se zatvaraju odlaskom majstora u penziju. Promocijom unikatnih bosanskih zanata mogu se stvoriti nova radna mjesta. Unikatni ručni rad će se uvijek cijeniti. Kreativnost majstora garantuje da će, ipak, posla biti i u budućnosti.

visoko.ba/federalna.ba

Posted in ZDK
Proudly powered by WordPress