Prva radionica Aquasan mreže BiH u organizaciji MDP inicijative koju finansira EU, održana je u hotelu „Zenica“ u Zenici 30.11.2016. godine. Koordinator projekta Aquasan mreže u BiH Emilija Mažar i direktorica projekta MDP inicijative Snežana Mišić Mihajlović sa ekipom suradnika obezbijedili su prisustvo relevantnih predstavnika institucija vlasti svih nivoa iz cijele BiH,državnih, entitetskih i kantonalnih ministarstava, agencija za vode, uprava za inspekcijske poslove, jedinica lokalne samouprave i javnih komunalnih preduzeća kao i predstavnike lokalnih zajednica, odnosno lokalnih vodovodnih sistema (LVS) te predstavnike međunarodnih financijskih institucija u BiH.
Osnovni ciljevi ove radionice koji su predstavljeni učesnicima bili su :
– Informirati učesnike o nalazima cjelokupnog istraživanja provedenog u 10 pilot jedinica lokalne samouprave i LVS,
– Razmotriti i validirati predložene preporuke za poboljšanje sa širim krugom aktera;
– Prikupiti ideje i provesti diskusiju za nova rješenja na nivou zakonodavno-pravnog okvira za upravljanje lokalnim vodovodnim sistemima.
U konačnici Projekat „Voda za sve“ ima za cilj da se značajno poveća pravedan pristup sigurnoj i dostupnoj vodi za piće za sve građane BiH. Gdje je prema podacima iz entitetskih strategija voda i postojećih iskustava , oko 40 % ukupnog stanovništva BiH (uglavnom stanovništvo u ruralnim područjima) nema pristup kontrolisanim izvorištima vode, više od 60 % od ukupne populacije nije pokriveno uslugama odvodnje otpadnih voda, dok više od 90 % sistema vodosnabdijevanja u ruralnim područjima ne djeluje u skladu sa vežećim propisima.
Izvršena je i prezentacija karakterističnih slučajeva upravljanja LVS – lokalnim vodovodnim sistemom među kojim se našao i lokalni vodovodni sistem „ Krečane“ – Visoko koji je prezentovao Senad Goralija. Pored ovog LVS prezentovani su i LVS „Sinac-Rijeka“ Živinice , „Ristovac“ Čelinac kao i saznanja o upravljanju seoskim vodovodima na području Grada Banjaluka.
Zaključcima Prve radionice projekta „Voda za sve“ uočava se niz manjkavosti, ne dorečenosti i nejasnoča u pogledu osnovnih koraka u upravljanju vodnim sistemima a to su : Vlasništvo, Upravljanje , Finansiranje….
U narednom periodu na ova tri polja, mora se mnogo više uraditi kako bi se potpuno primijenile one statističke cifre iznesene u tekstu, a samim tim i omogučilo većem broju stanovnika BiH da imaju pristup kontrolisanoj vodi za piće, uz saznanje da je BiH bogata ovim resursom.