– Ta mjera dala je rezultate i u periodu koji je uslijedio drastično je opao broj naših građana koji su se odlučivali na takav korak. Pravosuđe tretira nekoliko takvih avanturista, kao i one koji su odlazak na strana ratišta organizirali i podstrekivali. Naše službe sigurnosti aktivno se i uspješno nose sa ovim problemom, razmjenjuju podatke i iskustva s nadležnim službama u regiji i svijetu. Osim toga, prošle godine smo imali inicijativu političkih lidera i viđenijih bošnjačkih intelektualaca, koji su potpisali Zajedničku izjavu o osudi terorizma i nasilnog ekstremizma. Islamska zajednica je pod kontrolu stavila većinu takozvanih „paradžemata“, a oni malobrojni su još uvijek stamostalni, te trenutačno ne predstavljaju sigurnosni rizik. Stoga me čudi da predsjednica Republike Hrvatske, koja je sa svim ovim činjenicama upoznata, donosi paušalne sudove koji nisu utemeljeni na činjenicama – kazao je Izetbegović za Faktor.
Nekoliko dana nakon izjave hrvatske predsjednice, a u prilog njenim tvrdnjama, pojedini mediji iz susjedne zemlje su objavili informacije koje govore o navodnom „rastućem religijskom ekstremizmu“ u BiH, te o našoj zemlji kao „središtu vehabizma“, pozivajući se na informacije iz Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA). Iz SIPA-e su negirali te tvrdnje, koje, što je možda indikativno, dolaze u periodu agresivnog pritiska zvaničnika Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH na obavezu donošenja izmjena Ustava BiH, odnosno rješavanja takozvanog „hrvatskog pitanja“.
– Ne bih špekulirao o pozadini medijskih natpisa. Činjenica da su takve medijske konstrukcije već opovrgle nadležne institucije, kao što je SIPA i resorni ministar Dragan Mektić, govore sve o ozbiljnosti takvih navoda. Nema u tome, nažalost, ništa novo. BiH je već decenijama na udaru zlonamjerne propagande i dezinformacija. Mi ćemo se tome odupirati istinom i činjenicama – poručio je član Predsjedništva BiH.