Goran Kovačević, docent sa Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu gostujući u emisiji Dan uživo na N1 analizirao je aktuelnu situaciju u bh. pravosuđu i procese koji se vode.
On je kazao da nije isključeno da nakon dva glavna tužioca Tužilštva BiH koji su smijenjeni ne bude isti slučaj i sa suspendovanim Goranom Salihovićem. No, s druge strane, Kovačević smatra da ipak javnost u ovom slučaju treba znati koji su to dokazi i šta mu se stavlja na teret.
– Ne bih volio da jedina informacija koja je u javnosti bude saopćenje predsjednika VSTV-a Milana Tegeltije koji tvrdi da je to tako. Ne bi trebalo da postoje dokazi koji su pod bilo kojom tajnosti. Želimo da znamo šta mu se stavlja na teret – kazao je Kovačević.
Kovačević smatra da je Salihović bio disciplinski odgovoran onog trenutka kada nije saslušao predsjednicu Suda BiH koja je rekla da u BiH vlada pravosudna mafija i da je organizacija na čijem je čelu ključni faktor mafije.
Na pitanje smatra li da upravo predsjednica Suda BiH Meddžida Kreso ima ujecaja na odluku o suspenziji i slučaju Salihović, gost Dana uživo kazao je da to nije isključeno te da je bh. pravosuđe već godinama pod utjecajem politike i političkih stranaka.
– Ako ne bude transparentnosti u ovim postupcima onda je ovo jedan od političkih procesa.
Kovačević je naveo i slučaj Fahrudina Radončića, predsjednika SBB-a.
– Potiv ovako visokopozicioniranih službenika u sudskoj, izvršnoj i zakonodavnoj vlasti procesi moraju biti otvoreni.
Kovačević je podsjetio i na slučaj Kemala Čauševića koji je u svom iskazu spomenuo imena koja su danas visokopozicionirana u politici i taj slučaj je stavljen ad acta.
– Javnost mora da zna takve informacije, kako napreduje ta istraga. Spominju se iznosi od nekoliko milijardi maraka. Nije dovoljno što Tužilaštvo BiH kaže radi se – kaže Kovačević.