Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

Izetbegović otvoreno o Dodiku, Čoviću i Radončiću, napretku i blokadama, FETO u BiH

TV1: Gospodin Milorad Dodik uputio je novu prijetnju i to zastojem na svim razinama vlasti ukoliko bošnjački politički lideri, kako je kazao, ne prihvate inicijativu o izmjenama Zakona o Ustavnom sudu BiH. Hoće li biti blokada i zastoja?

IZETBEGOVIĆ: To je pitanje za Milorada Dodika jer ne prijetimo mi blokadama. Mi činimo sve da se deblokira put Bosne i Hercegovine ka članstvu u Evropskoj uniji, ka članstvu u NATO-u, ka opravku privrede, a sve je to povezano. Svaka blokada će otjerati investitore, turiste iz BiH. Nadam se da Milorad Dodik neće ići u tome smjeru jer narodu koji živi u Republici Srpskoj je teže nego u Federaciji. Podsjećam, prosječna plaća je 20 posto manja nego u Federaciji. Prosječna penzija je manja je 20 posto manja nego u Federaciji. Ekonomski život u Federaciji je tri i pol puta intezivniji nego u RS-u. Samo je u Sarajevu veći promet nego u cijeloj Republici Srpskoj. Tako da bi ja na njegovom mjestu razmislio da li da krenem u blokade.

TV1: Bez obzira na blokade koje je izrekao Dodik, SDA neće podržati izmjene Zakona o Ustavnom sudu?

IZETBEGOVIĆ: Ustavni sud BiH je jedina istinska brana BiH i to je udar na suverenitet. To je jedini mehanizam pomoću kojeg se može izvršiti eventualna blokada sistema i zašto bi u momentu referenduma i prijetnji o cjepanju BiH pristali da se taj mehanizam učini diskfunckionalnim. Mene čudi da je gospodin Čović, izašavši iz ove koalicije i iz onoga što smo potpisali zajedno stao sa Miloradom Dodikom jer ako namjerava imati nas Bošnjake u koaliciji, kroz neke projekte koji u itekako potrebni i njemu i nama i naročito kad je hrvatski korpus u pitanju, ne vidim zašto na ovakav način provocira kompletan bošnjački narod.

TV1: Kazali ste za gospodina Čovića, “izašavši iz ove koalicije” napravio je dogovor sa Dodikom. Je li gospodin Čović izašao iz koalicije sa SDA?

IZETBEGOVIĆ: Nije izašao iz koalicije, ali ništa sa nama nije dogovorio, nije nas upitao kako gledamo na tu stvar. Tako da me čudi i ne znam šta je htio postići sa tim a dobro zna da mi na takkvu stvar pristati nećemo i da to ne može proći kroz parlament i šta se onda s tim postiže?

TV1: Sam gospodin Čović je rekao da nije izvjesno da će ovakav prijedlog izmjena zakona dobiti podršku u parlamentu. Jasno je da te podrške nema kada su u pitanju bošnjačke stranke i stranke opozicije. Puno se pričalo o ovome i izazvalo je brojne reakcije. Ako i sam gospodin Čović kaže da nije izvjesno da će proći u parlamentu, pozadina cijele priče i dogovora sa gospodinom Dodikom nešto drugo?

IZETBEGOVIĆ: Ne mogu nagađati. Moguće, ali ja ne vidim u tome logike. Ne vidim logike u tome da gospodin Dodik napravili blokadu sistema u BiH koja će pogoditi više njega nego sve ostale. Ne vidim logike da gospodin Čović priđe uz sve to u momentu kada očekuje da mi napravimo hrabre iskorake, SDA, SBB i probosanske stranke..

TV1: Koje iskorake?

IZETBEGOVIĆ: Pa naprimjer u vezi Sejdić- Finci, u vezi Mostara. Da napravimo neki kompromis. Ne vidim logike da nešto što neće biti dobro prihvaćeno i što neće ohrabriti bošnjačku stranku i građanske stranke u BiH, nešto što dovodi u pitanje integritet BiH. Smatram to poprilično neodgovornim.

TV1: Jeste li bili na tragu kompromisa?

IZETBEGOVIĆ: Apsolutno, i kad je Mostar u pitanju i kad je Sejdić -Finci u pitanju, ali smo oba puta nekako ostavljeni od strane HDZ-a, u tim kritičnim momentima. Mislim da su kada je Sejdić i Finci u pitanju igrali na sve ili ništa, da su imali jedno rješenje po Filevoom modelu koje je ponuđeno i mislim da su ga trebali prihvatiti. Slična je stvar i sa Mostarom. Bio je neki momentum kada se to moglo uraditi.

TV1: Kada je to bilo?

IZETBEGOVIĆ: Sejdić- Finci prije par godina a Mostar prije nekih godinu dana, tu smo se jako približili rješenju. I sad očekujemo kao strana koja je najviše zainteresovana, da sada HDZ daje prijedloge i da ne čeka SDA da predlaže rješenje za Mostar, da SDA predlaže hrvatsko rješenje kroz Sejdić- Finci.

TV1: Očekujete prijedlog od HDZ-a. Vi i gospodin Čović ste obećali Visokom predstavniku da će Mostar brzo biti riješen, međutim, posljednje izjave gospodina Čovića kažu da prije 2018.godine nema rješenja za Mostar?

IZETBEGOVIĆ: Ja to nisam obećao. Gospodin Inzko je takvu stvar kazao pa se malo čudio i gospodin Čović jer se ni on ne sjeća da smo mi nešto obećali na tome sastanku. Ništa više nisam kazao od ovoga što sam sada kazao vama, odnosno da smo bili približili stavove i to je bilo na domak ruke. Gospodin Čović pokazuje jedan zavidan optimizam i to nije ni loše. Potrebno je u ovom sivilu imati i nešto više optimizma, a kod gospodina Čovića ima i to je kao što rekoh uredu, ali nije realno kazati da ćemo mi u januaru rješiti Sejdić- Finci.

TV1: Da se još kratko vratimo na početak. Gospodin Dodik je najavio blokadu na svim razinama vlasti. Budući da je na državnoj razini opozicija, kako može blokirati BiH. Da li kroz mehanizam koordinaacije i EU put BiH?

IZETBEGOVIĆ: Gdje god imate predstavnike koje dolaze sa entiteta može da blokira. Prvo je blokirao sam mehanizam koordinacije, kojeg nemate osim na papiru, jer ljudi iz RS-a neće da odgovaraju na pitanja. E sada može koristiti formirani koordinacioni mehanizam da se ne daju odgovori na pitanja. U ovoj zemlji imamo jednu koaliciju od nekih pet bitnih aktera. Vrlo teško je u takvoj situaciji postići sporazume. Bilo koji od ove petorice ako nešto neće nema rješenja. Recimo oko akciza, bili smo dogovorili unutar koalicije u kojoj nije SNSD, pa je SDS napustio. Ako nemate akcize, nemate ni gradnje autoputa. Veoma je teško u zemlji koja ima takvu noviju historiju i korijene odnosa u onome što se dešavalo prije više od 20. godina, zatim i kompleksni Dejtonski sporazum koji omogućuje svakom od ovih pet aktera da bilo šta zaustavi. Vrlo je teško pomicati neke stvari a imate i balkanske tvrdoglavosti, sujete i spremnosti da se pokazuje svoj značaj tako što ćete zaprijetit i napraviti blokadu. Potreban je veliki majstorluk ostalih da bi se išlo naprijed.

TV1: Kada smo kod tih dogovora, nekako sve ide uredu kada se dvojica lidera sastanu pa izađu pred novinare i kažu da su se dogovorili, a onda uslijedi neki drugi sastanak sa trećim liderom pa sve to padne u vodu. Zašto se to događa? Je li jedni drugima lažete. Postoji li mogućnost da vi uopće sjednete za isti stol?

IZETBEGOVIĆ: Sjedimo mi svi za istim stolom, redovno nakon sjednice Predsjedništva. Tu se dogovaramo a onda se nažalost desi da se neki predomisle. Već sam istakao akcizu. Međutim, ipak to u tako kompeksnim okolnostima ide.

TV1: Ide li dovoljno brzo da možemo realizirati …

IZETBEGOVIĆ: Naravno da nije i zato sam zabrinut kako će to da ide ali ne može vi izmjeniti odnos etničkih grupa u BiH jer to su bile zaraćene strane prije dvadesetak godina. Ne možete ignorisati tu stvar. Nanovo nam se prošlost vraća i uvijek imate te strahove od dominacije neke od strana, a onda imate mogućnosti koje su napravljene u Dejtonu da kočite stvari. Teško je onima kojima je stalo do ove zemlje, koji ulažu truda, koji prelaze preko nekih stvari koje se dese, gurati stvari naprijed a mi ih ipak guramo naprijed. Prihvaćena je aplikacija, preuzet je upitnik. Ljetos smo imali jedno majstorsku igru kada je u pitanju provedba SSP-a, omogućili smo te stvari. Ekonomski pokatatelji u Federaciji su pozitivni. Federacija je najuspješniji dio na Balkanu kada je u pitanju ekonomija.

TV1: Možemo li za šest mjeseci odgovoriti na upitnik uzimajući u obzir ove prijetnje koje je izrekao gospodin Dodik?

IZETBEGOVIĆ: Ako Dodik bude htio da koči i blokira, naravno da ne možemo, sve dok ne odluči da deblokira ili narod u RS-u se ne odluči za drugačije liderstvo. Ekonomski paramteri pokazuju da su sve niže penzije, ovih dana smanjuju plaće, raspada se bankarski sistem u RS-u, a Dodik uspjeva da to nadomjesti nekim nacionalnim temama i starim strastima.

TV1: Imate li ikakav dijalog sa gospodinom Dodik, lični?

IZETBEGOVIĆ: Ljetos smo imali dijalog na moju inicijativu kada je trebalo riješiti mehanizam koordinacije a od tada nažalost ne, pale su teške riječi u toku predizborne kampanje, referenduma i slično.

TV1: Je li se čeka nečiji prvi korak. Posljednji intervju koji smo radili sa gospodinom Dodikom bio je nedavno. Spomenut je dijalog između vas, i cijela javnost misli da trebate razgovarati. On je kazao da je spreman na razgovor.

IZETBEGOVIĆ: Evo i ja sam spreman.

TV1: Ko treba napraviti prvi korak?

IZETBEGOVIĆ: Vi recimo! Napravite nam jedan sastanak.

TV1: Pokušat ćemo.

bakir-i-nikolina

 

TV1: Gospodine Izetbegoviću, šta se dešava u SDA?

IZETBEGOVIĆ: Ništa posebno, to je velika stranka, koja naravno ogroman broj zaslužnih i referentih kadrova a ne mogu svi zauzeti najbitnije pozicije. Bude tu rivalstva i prejakih ambicija i sujeta, ali ne mislim da će doći do nekog rascjepa. Mi smo imali provjeru javnom mnijenja na uzorku od milion prije dva mjeseca i znamo kako je SDA prošla. SDA ima dva i pol puta više glasova od sljedeće probosanske stranke, tri puta više vijećnika i četiri puta više načelnika od sljedeće stranke iz probosanskog bloka. To je odnos naroda prema SDA. Međutim narod neće prihvatiti svakoga koga mu SDA ponudi i to je velika lekcija za SDA. Mi moramo 2018.godine dobro razmisliti s kim ćemo izaći na izbore. Narod hoće da bira i odbacuje bez obzira što cijenu politiku SDA, neće sve i svakoga.

TV1: Na što mislite tu koalicione partnere ili na ljude u SDA?

IZETBEGOVIĆ: Na načelnike. Nama je narod rekao da neće, da ne nabrajam mjesta gdje smo sad izgubili načelnike i te ljude neće ali generalno hoće SDA i to dvostruko više od sljedeće probosanske stranke. O nekoj generalnoj slabosti SDA se ne može govoriti ali da se pojedinačno na nekim pozicijama u BiH pogriješilo i da treba drugačije. Napravit ćemo korekcije i dobro razmisliti o ličnostima koje će nositi liste 2018.godine i potruditi se da postignemo, kao stranka koja je najviše zainteresovana i moćnija stranka da vuče stvari naprijed.

TV1: Kakav je u ovom trenutku koalicioni odnos SDA i SBB-a pa i lični odnos između Vas i gospodina Radončića? Mislim da nije toliko blizak kao u predizbornoj kampanji.

IZETBEGOVIĆ: Bilo je pokušaja da se ti odnosi poprave i da se prevaziđu neki nesporazumi iz prošlosti. Mislim da smo u tome uspjeli, da je ova koalicija stabilizirala prilike. Mi nigdje nemamo problema kada je u pitanju saradnja SDA i SBB-a ni u Vladi ni u parlamentima. Sa gospodinom Radončićem sam zaista uložio truda i još ću da ga uložim da stvari idu naprijed ali za sve je potrebno dvoje. Nadam se da će i sa njegove strane biti takve spremnosti.

TV1: Ima li je za sada?

IZETBEGOVIĆ: Opterećuje gospodina Radončića proces, jer truju ljudi taj naš odnos. Uporno se gospodinu Radončiću prenosi da sa SDA strane dolazi problem u vezi s tim procesom. Ne možemo gurati glavu u pijesak, to je tako. Mada to nikakve veze sa istinom nema. Svjedočenje u Prištini koje je izazvalo reakciju SDA i nakon toga više nije bilo nekog prisnijeg odnosa i češćih relacija između mene i gospodina Radončića. Ostaje da pokušamo prevazići vlastite frustracije, da očuvamo koaliciji i da radimo za narod. Sa moje strane to će biti tako i to će biti moj pristup.

TV1: Četvorica zastupnika SDA su najavila izlazak iz Kluba SDA u državnom parlamentu. Jesu li po Vama kritike četvorice zastupnika SDA opravdane?

IZETBEGOVIĆ: Prvo, jesu li najavili izlazak? Ja ne znam da su njih četovorica takav papir igdje ostavili.

TV1: Najavili su osnivanje novog Kluba, što vjerovatno to znači.

IZETBEGOVIĆ: Da li su to igdje potpisali sva četvorica. Dvojica nisu podržala budžet. Nekad podrže nekada ne, nekada sarađuju a nekada ne. Ono o čemu smo razgovarali sa njima ranije, mislim da je jako blizu da se takve stvari stave na papir, samo što se dešavalo da se u javnost izađe sa nečim što bi trebalo biti interno, onda to stvori nervozu. Ja sam predložio da na idućem kongresu 2019.godine, ne prije, jer ova će struktura do tada ostati, izađemo sa jednim velikim tijelom koje će birati predsjednika i potpredsjednika,sa par hiljada ljudi, gdje ne možete nikakve prevare napraviti. 2018.godine radit će se liste za razne nivoe vlasti i tu moraju biti ljudi koji su dobili značajan broj glasova na zadnjim izborima. Ne vidim da tu ima problema i mi smo tu spremni na saradnju. Podpredsjednici iz SDA su imali susrete sa Mehmedovićem i Sokolovićem. Sa gospodinom Ahmetovićem sam se sretao par puta i mislim da ćemo tu stvar napraviti tako da ostane većina njih u Klubu SDA.

TV1: Ima li problema sa većinom u SDA. Dodik kaže da ima i da većine nema?

IZETBEGOVIĆ: Vidjet ćemo. Mislim da problema neće biti.

TV1: Po Vama, kakve će posljedice imati odluka Ustavnog suda BiH po apelaciji Bože Ljubića o ocijeni ustavnosti odredbi Izbornog zakona koja se odnosi na izbor poslanika u Dom naroda FBIH?

IZETBEGOVIĆ: Nikakve posebne. Prvo, zašto je gospodin Ljubić bio najzainteresovaniji a to je mijenjanje odnosa većine Klubova u odnosu na hrvatski, to nije prošlo. Dalje izmjena formule po kojoj se preferiraju unutar kantona etničke grupe koje su manje tu prisutne, nije izmjenjeno. Gospodin Ljubić je htio tamo gdje su dominantni Hrvati da oni dominantno daju većinu u Domu naroda a to nije prošlo. Prošlo je nešto što je u skladu sa Ustavom FBIH, a kantoni koji imaju predstavnika u kantolanoj skupštini mogu dati predstavnika i trebaju dati predstavnika u Dom naroda. To je logično i u skladu sa Ustavom FBIH. Naprosto treba u Izborni zakon prepisati ono što je definisano Ustavom FBIH. Dalje, zakon kojim se uspostavlja Dom naroda, rečeno je da će nakon idućeg popisa u BiH, biti korigovane te brojke. Imamo ovu Ljubićevu apelaciju koja se bukvalno oslanja na Ustav FBIH i novi popis.

TV1: “Hrvatsko pitanje” koje dobriim dijelom optrećuje odnose u FBIH. Politički predstavnici Hrvata javno kažu da se BiH može urediti tako da Hrvati dobiju entitet, traže se i podjele ministarstava, kanal na hrvatskom jeziku. U čemu se prioriteti SDA i HDZ podudaraju a u čemu razlikuju?

IZETBEGOVIĆ: Podudaraju se kada su u pitaju euroatlanske integracije, ekonomski oporavak i reforme. HDZ je bio zajedno sa nama u teškim momentima donošenja Zakona o radu. Ne podudaraju se kada treba neke bitne izmjene izvršiti u samom sistemu. Za nas je neprivatljiva podjela RTV sistema. Mi bi željeli poduprijeti taj sistem, da se može uraditi digializacija i jedan moderan sistem i ne trebamo da ga djelimo. HDZ ne želi podjelu ministarstava ali bi htio vidljiviju poziciju hrvatske komponente u ministarstvu branitelja. Insistira da se ukinu ministarstva koja su po njima protivustavna, ministarstvo obrazovanja i kulture. Tu smo našli rješenje i sa 2018.godinom će to biti urađeno na način da se naprave nova ministarstva koja će uključiti koordinaciju obrazovanja. Problem može nastati u vezi Sejdić i Finci ako se tu bude podizao niviu zahtjeva i ako se bude tražilo da hrvatska komponenta može blokirati mimo vitalnog nacionalnog interesa, da mogu bez obrazloženja da zaustave šta god hoće. Mi to nećemo prihvatiti i zato se nadamo da rješenja koja će ponuditi biti takva da imaju prolaz, jer politika je umjeće mogućeg.

bakir-i-nikolina-2

TV1: Kazali ste u jednoj svojoj izjavi da mora nastupiti vrijeme dogovora i kada se bude odlučivalo da se svi moraju staviti u kožu onog drugoga. Na šta ste mislili?

IZETBEGOVIĆ: Da razumijemo frustracije drugih. Da Čović razumije da ne ojačava šansu za pozitivni kompromis ako sa Dodikom dovedi u pitanje Ustavni sud i ako se napravi neka pompezna proslava Herceg Bosne koja je pravila konclogore za Bošnjake, srušila Mostar. Da ne provociramo jedni druge ako želimo nešto da uradimo. Bošnjaci moraju shvatiti da ne smiju birati i svoga hrvatskog člana Predsjedništva i diljem BIH dati prava ljudima bez obzira koliko ih je posto, voditi računa o tome. Mislim da su za to Bošnjaci najzainteresovaniji i da mi tu trebamo prvi korake da pravimo.

TV1: Imaju li danas Hrvati razloga da budu frustrirani ili ne?

IZETBEGOVIĆ: U ovome času nemaju. Ali pogledajte na koji način se imenuju Hrvati u RS-u. Koje Hrvate Dodik odabere kao predstavnike tog korpusa. Moramo te stvari imati u vidu. Danas sam imao sastanak sa gospodinom Koldžom iz općine Novo Sarajevo i tražio sam da se riješi problem koji franjevci imaju koji žele da obnove neku zgradu. Da se ljudima omogući da smjeste 80 studenata, investiraju tri miliona, naprave lijepu zgradu. Dalje, potpredsjednika FBIH je uložila niz prijedloga kojima se poboljšava pozicija srpskog naroda. Ja sam išao na Kazane da pokažem da razumijem njihovu bol u Sarajevu. Tražim od Grada Sarajeva da se zamjeni ploća na Vijećnici gdje bi bilo precizirano ko je to uradio, da su to uradili Karadžićevi a ne sprski narod. Da se čitava geneza te Vijećnice stavi na ploču, da se zna ko je napravio, koja ona namjenu ima. Moramo biti spremni da izlazimo u odnosu na drugu i treću stranu bez obzira što nekada nećemo biti shvaćeni od svoje strane.

TV1: Do kada će koalicija na federalnoj razini funkcionirati od zakona do zakona?

IZETBEGOVIĆ: Je li to tako?

TV1: Čini se da jeste.

IZETBEGOVIĆ: Ja mislim da nije jer ovih dana mi sustižemo sve što je donio ljetošnji četveromjesečni zastoj u radu parlamenta. Imate iz dana u dan sjednice i sve se stiže. Jedini problem, je bio problem Zakona o igrama na sreću koji je godišnje preko milijardu maraka skoro neoporezovan. Još uvijek nismo završili tu stvar.Neko je godinu dana tim kladioničarima dao priliku da državi ne uplate 100 ili 200 miliona i ne stabiliziraju penzioni fond. Ko je god to uradio, a nije bio sam HDZ, jer neki su se kitili plemenitim idejama kako to treba još jače a ustvari su kupovali vrijeme za kladioničare.

TV1: Kako ocijenjujete odnose un regionu, Hrvatska, Srbija, BiH?

IZETBEGOVIĆ: Nakon onoga što je bilo prije par decenija oni su na dobrom putu da budu sasvim zadovoljavajući uz povremene ispade i probleme, koji dolaze od toga što Srbija i Hrvatska još uvijek nedovoljno poštuju suverenitet BIH pa se interveniše u BIH i govori se da nije dovoljno emancipirana. Pa pustite je neka bude dovoljno emancipirana. Olako se neke izjave daju koje pokazuju nepoštovanje prema BiH i prema njenom rukovodstvu. Dakle na Balkanu prije nego što kažete nešto o komšijama morate razmisliti dvaput, pa se prisjetiti toga šta je vaša strana uradila u odnosu na BiH i odustati od nekih prejakih riječi.

TV1: Gospodin Ivanić je nedavno za TV1, rekao da Vi trebate napraviti prvi korak ka Beogradu. Mislite li Vi tako i hoćete li to učiniti?

IZETBEGOVIĆ: Ja nemam problem sujete pa da čekam da neko prvi nešto uradi. Kad je Vučić imao problem napada u Srebrenici, ja sam kazao da sam spreman sutradan sam otići u Beograd. Tada je napravljena posjeta triju članova Predsjedništva . Otišli smo da pokažemo naše izvinjenja za ono što se dogodilo. On je tražio da sastanak bude u Karađorđevu a ja sam tražio da prošetamo Beogradom. Uporno sam pružao ruku i prema Nikoliću i prema Vučiću i naši odnosi su sasvim dobri kada se sretnemo, imamo dobru hemiju. Ali gospodin Nikolić nije došao u Sarajevo. U tome času smo imali problem hapšenja po srbijanskoj i neutemeljenoj potjernici načelnika općine Sebrenica i komadanta odbrane Srebrenice, Nasera Orića. Nije bio trenutak.

TV1: Mislite li da je sad taj trenutak?

IZETBEGOVIĆ: Uvijek. Jesenas to nismo mogli uradit. Imali smo taj problem sa referedumom i nije bila atmosfera da bi ta posjeta donijela ono što treba donijeti.

TV1: Možete li Vi uputiti poziv?

IZETBEGOVIĆ: Vrlo rado. Ja sam taj poziv uputio Nikoliću i on je prihvatio, ali nismo precizirali jer je stalno bio neki problem, teške izjave, ali mislim da to treba hitno uraditi.

TV1: Pred kraj da spomenemo posljednji teroristički napad koji se dogodio u Turskoj. Turske vlasti tvrde da se iza svega krije FETO, koju nazivaju terorističkom organizacijom. Postoji li FETO u BiH?

IZETBEGOVIĆ: FETO sasvim sigurno jeste teroristička organizacija jer se upustio u krvavi vojnu udar u kojem se skoro 300 ljudi izgubilo život i ko zna ko bi još bio ubijen da su uspjeli u svojim nakanama. Šta su oni u BiH, vrijeme će pokazati. Mi smo upozoravani već godina da oni jesu to što jesu, da pod agendom brige o siromašnim studentima i dobrotvornog rada da se krije namjera da se na bilo koji način dođe do vlasti. Da se infiltriraju ljudi u sistem koji će preuzeti vlast, onako kako su to pokušali u Istambulu. BiH treba pratiti rad tih ljudi. Istovremeno BIH je zemlja vladavine zakona i ni prema kome neće bez razloga poduzimati mjere i nećemo se upustiti u nešto što je nezakonito ali sigurno da moramo obratiti pažnju na upozorenja koja su rezultirala onim što se desilo u Turskoj.

Proudly powered by WordPress