Nakon nekoliko informativnih aplikacija mladi bh. programer kreirao je svoju prvu igricu za Android telefone i uređaje. Mladi Visočanin osmislio je i uspješno programirao igricu “Tap the Ball” u kojoj za cilj imate što više puta dodirnuti lopticu prije nego vam istekne vrijeme.
On je zaposlen kao web developer i developer ERP sistema. Razvoj Android, iOS i Windows Mobile aplikacija njegov je hobi, čiji je rezultat i “Tap the Ball”.
“Ako se uzme u obzir vrijeme potrošeno na učenje, stvaranje ideje, pa na kraju i kreiranje ove igre – mogu samo reći da je zaista mnogo vremena uloženo. Posljednja faza, razvoj igre, trajala je nešto više od sedam dana, s obzirom da nisam sve slobodno vrijeme uložio samo u ovaj projekt”, rekao je Suljić za Klix.ba.
Bh. programer ipak drži skromno stajalište o svojoj igrici.
“Ne mislim da se može mjeriti sa svjetski popularnim i uspješnim igrama poput Angry Birds, Candy Crush Saga i sličnim, ali vjerujem da je igra dovoljno zanimljiva i zarazna, te da neće ostati neprimijećena na Play Storeu”, objasnio je Suljić dodavši kako je u putu stvaranja igrice dosta toga naučio te da je stekao iskustvo koje će rezultirati interesantnim projektima.
Kreiranje igrica za mnoge programere predstavlja temelj za zaradu, a Inas kaže kako se još uvijek ne može govoriti o novcu.
“Da budem iskren, igra je počela kao eksperiment. Zanimalo me je koliko mogu postići sa znanjem koje sam do sada stekao. Kada čovjek nešto stvori, doživi poseban trenutak sreće, tako da u startu nisam uopšte razmišljao o novcu. Kada bih dostigao desetine hiljada korisnika, onda bismo već razgovarali o ciframa”, rekao je Suljić.
Kada su u pitanju zaljubljenici u Android igrice koji nemaju potrebno znanje kako bi se eventualno okušali u kreiranju istih, Suljić je siguran da mnogi mogu dostići njegov nivo kroz redovno i istrajno zalaganje i učenje.
Igrica je do sada privukla oko 500 korisnika i igrača.
“Sve je počelo među prijateljima i kolegama s posla, a onda je sa nekih 30-ak korisnika, igra eksplodirala, te se počelo pričati o većim brojevima. Veoma je lijep osjećaj vidjeti trocifren broj korisnika od kojih većina redovno igra igru, nisu je samo testirali. Nadam se da ćemo ubuduće pričati i o hiljadama korisnika”, optimistično je zaključio Suljić.
Prema njegovim riječima, Android sfera u Bosni i Hercegovini je za sada sporadična i bez centralizovane inicijative, a programeri pojedinci prave i rade shodno svojim interesima. U posljednje vrijeme pokrenuto je nekoliko inicijativa i edukacija u tom smjeru.
Klix/Visoko.co.ba