Priča oko izgradnje spalionice u Visokom podijelila je visočku javnost. Do sada su u svojim istupima najglasniji predstavnici nevladinog sektora, ekoloških udruženja, ali i nekolicina vijećnika i građana općine Visoko, među kojima je i vijećnica Dinka Omanović. Po završetku Javne rasprave 09. marta 2011.g. o Studiji o procjeni utjecaja na okoliš postrojenja za termičku obradu otpada – Spalionice u Topuzovom polju, vijećnica Omanović uputila je konkretan upit prema Ministarstvu za okoliš FBiH gdji. Kasemi Ćatović. U upitu piše:
1. Kako investitor kroz ovu Studiju uticaja objašnjava apsorpcioni kapacitet prirodne sredine obzirom da se uža lokacija predviđenog Postrojenja za termičku obradu otpada nalazi neposredno uz lijevu obalu rijeke Bosne? Da obrazložim ovo pitanje: vaša postrojenja za preradu otpadnih voda su uz lijevu obalu rijeke Bosne; predviđate i postrojenje spalionice također staviti uz lijevu obalu, a poznato je da su u tom dijelu osjetljiva prirodna područja, konkretno osjetljiva močvarna staništa koja imaju i ekološku i ekonomsku vrijednost. Zato mi nije jasno kako mislite zaštiti ista, ali, po svemu sudeći, samo dalje će se nastaviti uništavanje postavljanjem spalionice na lijevu obalu.
2. Da li je uz izrađenu Studiju koja je bila dostupna u elektronskoj formi, a prije ove javne rasprave, također bio dostupan i Izvještaj o mjerenju kvaliteta zraka na predviđenoj lokaciji koji se navodi u prilogu br.4, i ako jeste da se prezentira? Gledajući Studiju u poglavlju 2 opis okoliša koji bi mogao biti ugrožen projektom, naveli ste da se vidi prilog 4 koji je naveden i u samom sadržaju Studija, a to je Izvještaj o mjerenju kvalilteta zraka – navodi se u upitu vijećnice Dinke Omanović upućenom Ministarstvu za okoliš FBiH.