Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

Stvari Marie Curie radioaktivne još 1.500 godina

Svi koji žele da bezbjedno pregledaju zabilješke nobelovke Marie Curie morat će da sačekaju 1.500  godina. To je vremenski rok nakon koga će  sveske, predmeti i  odjeća  prestati da budu radioaktivni.

Pisanje o životu Marie Curie,  koja je zajedno sa svojim mužom Pierreom otkrila polonijum i radijum, može biti pravi izazov.

Njene bilježnice, odjeća, namještaj i sve što postoji u njenom pariškom domu je radioaktivno.

Svi koji žele da vide zapise moraju da potpišu kako preuzimaju odgovornost za eventualne posljedice. Nakon toga, u  Francuskoj nacionalnoj biblioteci dobt će  pristup  zabilješkama,  koje su zatvorene u posebnoj bezbjednosnoj kutiji zbog radioaktivnosti.

Porodica Curie dugo nije znala ništa o opasnosti od radioaktivnog materijala. Istraživanjem su pokušali da otkriju koje su supstance radioaktivne i zbog čega.  Dobar dio njih, poput uranijuma, plutonijuma i torija nalazio se u  kućnoj laboratoriji i svijetlio je po noći.

Marie Curie nosila je “svjetleće predmete” u svom džepu. Ona i  njen muž koristili su samo standardnu laboratorijsku odjeću.

Marie Curie je umrla u 66. godini života 1934. godine usljed aplastične anemije koja je uzrokovana istraživanjima radioaktivnosti. Njenu kuću su do 1978. godine koristili Institut nuklearne fizike Univerziteta  u Parizu i Curie fondacija.

Stan je bio pod stalnim nadzorom, a nakon nekog vremena vlasti su shvatile da je potencijalno opasan, nakon što je u njegovoj blizini porasla stopa oboljelih od karcinoma.

Laboratorija i zgrada  dekontaminirani su 1991, a godinu dana nakon toga omogućen je pristup materijalima i bilješkama, koji su uskoro uklonjeni iz kuće.

Proudly powered by WordPress