Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Dragan Čović susreo se s predsjednikom Crne Gore Filipom Vujanovićem.
Teme razgovora bile su bilateralni odnosi dviju zemalja te regionalne prilike i suradnja.
U duhu zajedničke ocijene zemalja zapadnog Balkana da je ekonomija temelj povezivanja regije, razmatrana je mogućnost proširenja saradnje između dvije zemlje kroz aktivniju realizaciju projekata od zajedničkog interesa u oblastima komunikacija, razvoja elektroenergetskog sektora, transportne i saobraćajne infrastrukture.
Istaknut je i veliki potencijal jačanja međusobne saradnje sudjelovanjem u IPA programu prekogranične suradnje, razmjeni iskustava u usklađivanju propisa i korištenja sredstava predpristupnih fondova EU, čemu će na poseban način doprinijeti sklapanje međudržavnog sporazuma o saradnji u oblasti europskih integracija.
Kao zajednički strateški prioritet obje zemlje u vanjskoj politici podvučena je saradnja sa susjedima, u kontinuitetu i s ciljem produbljivanje dobrosusjedskih odnosa.
U tom pogledu, najavljeno je i potpisivanje Sporazuma o granici između Bosne i Hercegovine i Crne Gore u Beču 26. augusta na marginama konferencije zemalja zapadnog Balkana.
Taj sporazum je ocijenjen iznimno značajnim, jer pokazuje da je u duhu otvorenosti i prijateljstva moguće rješavanje i teških bilateralnih pitanja na zapadnom Balkanu.
Obje zemlje su potvrdile svoju privrženost unapređenju regionalne suradnje, posebno u okviru berlinskog procesa i EU conectivity agende koje, između ostalog, pružaju mogućnost provedbe razvojnih projekata od najviše važnosti za zemlje zapadnog Balkana.
Istaknuta je kompatibilnost prioritetnih projekata u obje zemlje te opredijeljenost ka uzajamnoj saradnji i potpori u okviru međunarodnih i regionalnih asocijacija i inicijativa, odnosno saradnja na širem međunarodnom planu koju potvrđuje i spremnost na zajedničko korištenje diplomatsko-konzularne infrastrukture.
Čović i Vujanović su iznova potvrdili predanost obje zemlje u jačanju energetske sigurnosti regije kao pretpostavke njenog ekonomskog i društvenog prosperiteta.
S tim u vezi osobito značajnim ocijenjeno je intenziviranje saradnje na projektu realizacije Jonsko-jadranskog gasovoda (IAP) i potpisivanje zajedničke izjave na ministarskoj razini o intenziviranju saradnje na tom projektu.
U segmentu razvoja prometno-transportne infrastrukture pozdravljeno je sklapanje memoranduma o razumijevanju između Albanije, BiH, Hrvatske i Crne Gore koji se odnosi na podršku i saradnju pri realizaciji Jadransko-jonske autoceste.
Sagovornici su se složili kako je regionalna saradnja jedini način da svaka od zemalja u regiji ostvari svoj nacionalni interes, jer regionalna saradnja više nije samo uvjet koji postavlja EU, već je u najboljem interesu svih zemalja regije.
Sastanak je iskorišten kao prilika da se još jednom podvuče značaj dobrosusjedskih odnosa i kontinuiranog dijaloga o modalitetima njihovog unapređenja, te je dogovoreno intenziviranje kontakata i saradnje i daljnje reguliranje međudržavnih odnosa u duhu prijateljstva i otvorenosti, saopćeno je iz Službe za odnose s javnošću Predsjedništva BiH.