Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

Slovenija od BiH traži tri milijarde KM zbog neisporučene struje

Konstituirajuća sjednica arbitražnog vijeća koje će odlučivati o tužbi kojom Slovenija od BiH traži tri milijarde maraka odštete predviđena je za narednu sedmicu. Arbitraža – za naredni mjesec. Riječ je o sporu koji je slovensko Elektrogospodarstvo pokrenulo protiv Termoelektrane Ugljevik. Razlog – jer im u ratnom periodu nisu isporučivali električnu energiju adekvatnu ulaganjima u njenu izgradnju.

Obustavljena isporuka električne energije slovenskoj Elektroprivredi u ratnom periodu, razlog je zbog kojeg njihov nasljednik – Elektrogospodarstvo Slovenije zahtijeva od BiH odštetu. Nakon privrednog spora izgubljenog u RS-u protiv TE Ugljevik u koju su ‘80-ih godina investirali trećinu sredstava i zauzvrat do rata dobijali struju, Slovenci su u Washingtonu pokrenuli spor protiv BiH. Težak je tri milijarde maraka, od čega su polovina kamate. U bh. pravobranilaštvu su, tvrde, spremni za arbitražu zakazanu za naredni mjesec.

“Pojednostavljeno, društvena svojina 1981. i 1982. godine nije bila vlasništvo ni BiH, ni Slovenije, već je pripadala objema republikama. Prema tome, vrlo su male šanse Slovenije, bude li se to gledalo s pravne strane. Međutim, umiješa li se i politika, sve je moguće”, pojašnjava pravobranilac BiH Mlađen Mandić.

„Nema to veze s isporukom ili neisporukom električne energije. Oni, jednostavno, traže novac koji su uložili u pogone u BiH“, kaže Nenad Radović, izvršni direktor za pravne poslove Elektroprivrede RS-a.

Predviđeno je da se arbitražno vijeće konstituira naredne sedmice, a naša i obaveza Slovenije je uplatiti po 150.000 dolara. To je avans za troškove arbitraže, koja će po dogovoru umjesto u Washingtonu biti u Haagu. Vijeće ministara raspravljalo je o tome i, kako FTV saznaje, proslijedilo taj račun RS-u, koja, prema Radovićevim riječima, novac nije uplatila niti ima mogućnosti, jer “račun glasi samo na BiH i njoj je dostavljen“.

Spor neće biti odložen čak i ukoliko niko iz BiH ne uplati svoj dio troškova, jer će, ističe Mandić, Slovenija platiti svih 300.000 hiljada, što bi stvorilo lošu sliku o BiH i moglo prejudicirati stvar.

Kako god bilo, dok traje prepiska između Vijeća ministara i Vlade RS-a te TE Ugljevik, arbitraža u kojoj ionako zadužena BiH tek treba dokazivati neopravdanost zahtjeva Slovenije, predstoji. Ono što ohrabruje je činjenica da je ovo treći spor Slovenije protiv BiH i da ih je bh. pravobranilaštvo u prethodna dva slučaja osporilo.

Proudly powered by WordPress