Nedavno najavljeni projekt NASA-e vrijedan 3.6 miliona dolara rezultirao je nevjerojatnim fotografijama cvjetanja mora iz svemira. Cilj projekta je praćenje i predviđanje cvjetanja algi i prijetnji koje predstavljaju u slatkim vodama oko SAD-a.
Iako izgledaju bezopasno, ovakvo cvjetanje može napraviti golemu štetu slatkovodnom sustavu.
Alge, kao i sve klorofilne biljke, udišu ugljikov dioksid nakon čega se oslobađa kisik. Što se atmosfere tiče, to je dobro, no previše kisika u vodi može otrovati ribe i ostale morske životinje. Kada alge uginu, povećava se broj bakterija koje također udišu kisik rastopljen u vodi, što dovodi do niske razine kisika.
Nisu samo ribe u opasnosti. Alge proizvode i otrove poput cijanotoksina i domoične kiseline koji mogu pronaći put do izvora pitke vode.
Cvjetanje algi događa se iznenada i velikom brzinom, a onečišćenja pitke vode koja su rezultat tog procesa američku vladu godišnje stoje oko 64 milijuna dolara godišnje.
NASA prikuplja satelitske podatke o oceanima i slatkim vodama od 70-ih godina prošlog stoljeća i na taj način prati otapanje leda, promjene morskih struja i mnoštvo drugih procesa, no ti podaci uglavnom završe u rukama istraživača za potrebe različitih analiza, dok se vrlo rijetko nešto čini po tom pitanju. Ovaj je projekt prvi koji koristi satelitske snimke u svrhu ljudskog zdravlja.