Ricinus je ukrasna, ljekovita i otrovna biljka iz obitelji mlječika.
To je jednogodišnja do dvogodišnja biljka s jako razvijenim ograncima koji narastu i do 1,5 m. Listovi su veliki, cvjetovi jednospolni, a razvijaju se u prostranim cvatovima.
Plod ove biljke je bodljikav s tri sjemenke, po obliku slične grahu.
Sjemenke imaju tvrdu i glatku pjegavu ljupinu.
Cijela biljka je otrovna.
Od tih vrlo masnih sjemenki dobiva se ricinusovo ulje, poznato od najstarijih vremena kao izvrsno sredstvo za čišćenje.
Uz ulje se u sjemenci nalaze i neke vrlo otrovne tvari, ali one prilikom hladnog tještenja ne prelaze u ulje.
Zbog toga su preostali dijelovi sjemenki otrovni i za čovjeka i za životinje, pa se ni svježa sjemenka ne smije koristiti.
U tropskim područjima se raširio kao da je autohtona biljka. Uglavnom se u našim krajevima uzgaja kao ukrasna jednogodišnja biljka, i ako mu uvjeti odgovaraju naraste i preko 2 metra, dok u tropskim krajevima raste kao višegodišnje drvo i naraste čak do 10-12 metara. Postoje mnogo varijateta ricinusa, razlikuju se uglavnom po boji listova, čahura s sjemenjem, te veličine sjemenki.
Ponegdje ga nazivaju i kristova palma, radi ljekovitog djelovanja ricinusovog ulja za lječenje i zacjeljivanje rana.
Sjemenka ricinusa je vrlo zanimljiva onako šarena djeci, a jako je opasna jer proizvodi letalni toksin, ricin koji je sedam puta otrovniji od ugriza zmije.
Ricin se ubraja među jače otrove, i uspoređuje se s otrovom kobre, te otrovnim bacilom difterije.
Trovanje sjemenkama ricinusa može izazvati smrt djeteta ako pojede samo jednu sjemenku, a odrasli čovjek može umrijeti ako pojede osam sjemenki.
Otrov izaziva sljepljivanje eritrocita emboliju tj začepljenje žila u plućima, razgrađuje bjelančevine i uništava ribozome – krvna tjelašca itd.
Prema Guinessovoj knjizi rekorda 2007 proglašen je najotrovnijom biljkom na svijetu – ali slučajevi trovanja su rijetki, a i hrana je nekim pticama.
U pučkoj medicini ricinus je, odnosno ricinusovo ulje tradicionalno sredstvo u liječenju zatvora i tegoba crijeva, hemeroida, analnih fistula, polipa u crijevima, katara želuca i crijeva, te protiv crijevnih nametnika. Koristi se također u klizmi koja se daje u liječenju raznih bolesti, prije ili poslije operacije.
– Koristi se u liječenju kožnih bolesti i raznih kožnih nečistoća, te bora na licu i bradavica.
– Grčeva, otečene jetre i slezene, groznice, glavobolje, lumbaga, reume, išijasa, bolova u zglobovima, nervnih bolesti, menstrualnih tegoba, za čišćenje nakon trovanja.
– Ricinovo ulje je bezbojna do svjetložućkasta gusta tekućina slabog mirisa i teškog okusa. U crijevima izaziva stvaranje sapunastih tvari i stolicu čini žitkom, već 2-3 sata nakon uzimanja.
– Čaj od listova i korijena rabi se za liječenje disajnih organa i puteva, naročito kašlja i katara bronha, glavobolje te za ispiranje raznih kožnih nečistoća i pripremu obloga kod opeklina.
– Zapadna pučka medicina ricinus koristi za liječenje: grčeva, zatvora, kroničnog zatvora, svih oblika proljeva, enteritisa, akni, sunčanih pjega, depresivnog kašlja, svih oblika tumora, rana, hemeroida, konjuktivitsa, bolesti kože, reume, artitisa, astme, opektina, dermatitisa, delirija, epilepsije, glavobolje, groznice, te za čišćenje i detoksikaciju, čišćenje prije i poslije operacije, protiv parazita, za njegu kose i protiv peruti.
Odlično oporavlja trepavice.