Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

Energetska zajednica zahtijeva regulatora za plin na nivou BiH

Uspostavljanje regulatora za plin uvjet je energetske zajednice da bi BiH izbjegla sankcije. Istraživali smo kakvo je stanje na terenu, odnosno tržište plina, posebno u Federaciji, gdje se priprema zakon o liberalizaciji tržišta, a poduzeće Gas RS-a za tržište Republike Srpske već samostalno nastupa za svoje potrebe.

Mazut i lož ulja koji se koriste za zagrijavanje stanova su ekološki neprihvatljivi i vrlo štetni po zdravlje ljudi. Potrebno učiniti dodatne napore kako bi se više koristio plin, čija je upotreba u domaćinstvima sve manja. “U zadnje tri godine potrošnja plina pala za 50% i izgubljeno je na plinu oko 100 miliona KM u bruto prometu. Znači, plinsko tržište je rastureno”, kaže bivši direktor BH-Gasa Almir Bečarević.

Iz Energoinvesta koj je jedini uvoznik plina u BiH, kažu da trebamo biti zabrinuti jer naša država zavisi od ruskog plina. “Nalazimo se na kraju jedne cijevi, na jednom plinovodu. Nemamo kružno napajanje da se možemo alternativno napajati. Zbog toga često moramo prihvatiti uvjete koje nam postavlja glavni isporučilac plina – Gazprom”, pojašnjava Enes Čengić, direktor Energoinvesta.

Plin i plinsko tržište po propisima Energetske zajednice trebaju biti regulisani na državnom nivou. Regulator bi trebao utvrditi tranzitne tarife za sve isporučioce u BiH. Time bi bili uređeni i entitetski zakoni. Međutim, ratni dug prema Rusiji za isporučeni plin i dalje je u žiži interesovanja, naročito kada Vlada Federacije namjerava prodaju Energoinvesta.

“Novi zakon je predvidio da će drugi moći uvoziti plin, ali ćemo tada kao država doći u probleme zbog duga koji Energoinvest, odnosno bh. vlast ima prema Rusiji”, napominje Mehmed Koldžo, pomoćnik direktora za oblast trgovine i usluga u Energoinvestu.

“Ono što se zaboravlja je to da su kompanije za plin u BiH izgubile kompletno tržište RS-a jer taj entitet ne nabavlja plin od ranijih dobavljača: Energoinvesta i BH gasa, već samostalno na tržištu, a promjenom dobavljača Federaciju su ostavili s dugovima od 28 miliona KM”, ističe Bečarević.

Vlada FBiH je kategorična, prirodni plin treba biti odgovornost države: “Bitna činjenica koju je neophodno naglasiti odnosi se na konstantno opredjeljenje Federacije da se pitanja vezana za regulaciju, transporta plina, međunarodnu trgovinu i otvaranje tržišta, upravljanje, balansiranje i pomoćne usluge transportnog sistema trebaju rješavati odgovarajućim državnim zakonom, što u cjelosti korespondira s Nacrtom zakona dostavljenim od sekeretarijata Energetske zajednice.”

Sasvim je izvjesno da će kao i obično građani platiti najveću cijenu nerješavanja problema koje bi trebali rješavati izabrani zvaničnici.

Posted in BiH
Proudly powered by WordPress