Vlada FBiH predvođena premijerom Fadilom Novalićem održala je 11 telefonskih sjednica na kojima su donošene odluke o punomoćnicima za zastupanje FBiH u privrednim društvima i to u posljednji čas, kao što je bio slučaj sa ovlaštenjem Amre Đendušić za zastupanje na skupštini Feroelektra samo dva dana prije održavanja Skupštine, piše bh. novinska agencija Patria.
Također, na jednoj od telefonskih sjednica tačnije u petak 26. juna zatraženo je da se FBiH uknjiži kao vlasnik neprivatiziranog državnog kapitala u svim privrednim društvima sa učešćem državnog kapitala. Kako je pojašnjeno, cilj usvojenog zaključka je zaštita imovine Federacije BiH i obezbjeđivanje adekvatne primjene zakona u Federaciji BiH, posebno Zakona o privatizaciji preduzeća i Zakona o Vladi FBiH. No, postavlja se pitanje zašto ova važna odluka nije donesena na redovnoj sjednici.
Po poslovniku o radu Vlade FBiH nije ograničen broj hitnih telefonskih sjednica, ali one bi se u principu trebale organizirati samo u hitnim slučajevima, a nikako za smjene određenih ljudi.
Tako su čak tri telefonske sjednice održane zbog razrješenja i imenovanja u javnim preduzećima. 10. avgusta donesena je Odluka o razrješenju članova NO JP Elektroprivreda BiH koji su imenovani za vrijeme bivše Vlade. A zatim su na istoj sjednici imenovani drugi članovi Nadzornog odbora.
I to sve po zakonu, tako tvrde iz Vlade FBiH.
Već 21. avgusta na hitnoj, telefonski održanoj sjednici, NO EP BiH data je saglasnost za razrješenje dužnosti Uprave ovog preduzeća na čelu s generalnim direktorom Elvedinom Grabovicom, a zatim su imenovani v.d. Uprave na čelu sa Bajazitom Jašarevićem.
Na jednoj od sjednica prihvaćen je tekst inicijative za povećanje akciza na naftne derivate, pivo i cigarete, koji su usaglasili premijer Federacije BiH Fadil Novalić i predsjednica Vlade RS Željka Cvijanović, dok su na dvije proglašeni dani žalosti 15. oktobar zbog rudarske nesreće u Kaknju i 16. novembar zbog terorističkog čina u Parizu.
Na hitnoj sjednici održanoj 30. novembra razriješena je Uprava JP BH Pošta, a odmah zatim imenovani v.d. članovi Uprave.
Na posljednjoj telefonski održanoj sjednici u ponedjeljak 21. decembra donesena je odluka o Budžetu Grada Mostara i da će za njegovu provedbu gradonačelnik Grada Mostara, uz saglasnost načelnika za finansije.
– Jasno je da se ne može obaviti kvalitetna rasprava na hitnoj telefonskoj sjednici, pa bi se možda ovim trebale pozabaviti i nevladine organizacije koje vrše monitoring nad radom Vlade FBiH. Nezamislivo je da se o Budžetu grada Mostara raspravlja na hitnoj telefonskoj sjednici. Jasno je sada da je Vlada samo izvršila dogovor stranačkih lidera koji su putem poslanika u Parlamentu FBiH osigurali da novcem u Mostaru upravlja gradonačelnik – kaže naš izvor iz Vlade FBiH.
Vrlo jednostavnim pregledom svih obavijesti iz Vlade FBiH jasno je da ovaj saziv s Novalićem na čelu prednjači po broju hitnih telefonskih sjednica, a da one nisu zbilja tog karaktera.
I prošli sazivi vlada imali su hitne sjednice, ali sadržaji za organiziranje su bitno drugačiji od ovih koje saziva Novalić.