Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

Uputili prijedlog za izmjenu Zakona: Vojni penzioneri žele mijenjati Helezov zakon

Nezadovoljna visinom penzija, načinom na koji su penzionisani te kako ih se tretira Zakonom o prijevremenom povoljnijem penzionisanju branilaca, Koordinacija udruženja koje okupljaju vojne penzionere uputila je Predsjedništvu BiH, Vladi i Parlamentu FBiH prijedlog izmjena i dopuna Zakona. Tvrde, Helezov ih zakon, kako ga oni zovu, diskriminira.

Kruške i jabuke

Problem Helezovog zakona, misli Nihad Šehović, predsjednik Saveza udruženja vojnih penzionera u FBiH, je u tome da je „pomiješao kruške i jabuke“, da one koji su u penziju otišli iz radnog odnosa, na osnovu godina staža i uplaćenih doprinosa, tretira kao demobilisane borce penzionisane po istom Zakonu.

-Penzije nam se obračunavaju po koeficijentu jedan i to ako ima novca. Bilo je prijedloga da koeficijent bude 0.7 pa bi penzija penzionisanog generala bila 500 KM! Sada je situacija takva da kada u penziju ode pukovnik Oružanih snaga BiH (OSBiH), ima veću penziju od plaće, 1.920 KM. A ja koji sam tom generalu bio nadređeni u ratu, imam penziju od 630 KM!? Ako se usvoji novi, civilni zakon o penzinisanju, naša situacija bila bi zacementirana. Stranke koje su glasale za ovaj zakon, Savez za bolju budućnost (SBB) i Stranka za BiH već su su se pokajale što su glasale za Helezov zakon – objasnio je Šehović potencirajući kako kordinacija zahtijeva da ih se vrati u status koji su imali prije usvajanja „Helezovog zakona“.

Neprovodivo u praksi

No, Vlada FBiH je, objasnio je Ismet Harbinja, predsjednik Udruženja penzionera vojnih osiguranika FBiH, odbila ovaj prijedlog objašnjavajući da je neprovodiv u praksi! Opet, Zdenko Marković, potpredsjednik Udruge umirovljenika i demobiliziranih branitelja HVO-a Sarajevo, misli kako bez politike, zastupničkih ruku u Parlamentu FBiH, vojni penzioneri ne mogu riješiti svoj problem. Hrvatski narodni sabor je, veli on, prihvatio naše prijedloge, pa ostaje da se vidi šta će uraditi Stranka demokratske akcije (SDA) i SBB. Kako god, ne riješe li vlast njihov problem, vojni penzioneri prijete protestima.

Sedam puta penzionisan

Sakib Selmanović, brigadir u penziji, inače predstavnik Udruženja za zaštitu tekovina BiH, je rekao da u jednoj od presuda suda, donešenoj po tužbi vojnog penzionera, kaže se da „stiče se dojam da se manipuliše ovom kategorijom ljudi“.

– Od 2000. godine, kada sam otišao u penziju, dobio sam sedam rješenja o penzionisanju. Najprije sam, pisalo je, u penziju otišao kao vojni osiguranik. Sad ni ja više ne znam po kom sam osnovu penzionisan. U međuvremenu, penzija mi je smanjena za 50 posto! I kad umremo, supruge ne mogu naslijediti naše penzije, što je apsurd – jadao se brigadir Selmanović.

Proudly powered by WordPress