Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

Slučaj Orić: Poginuli iz Zalazja na spiskovima Vojske RS

Tri borca iz Srebrenice uhapšena su 4. januara ove godine pod optužbom da su počinili zločin nad zarobljenim civlima. Bivši pripadnici Armije RBiH kao i njihov ratni komandant u Srebrenici Naser Orić sumnjiče se za ubistvo devet osoba srpske nacionalnosti, piše novinska agencija Patria.

Osumnjičeni su Izet Arifović, Suad Smajlović i Amir Salihović. Nakon saslušanja u Tužilaštvu BiH oni su pušteni na slobodu, uz mjere zabrane. I Naser Oruć se također brani sa slobode. Njega je Haški tribunal oslobodio krivice za smrt Srba u Zalazju kod Srebrenice.

Osumnjičeni se terete da su 12. jula 1992. prilikom napada na selo Zalazje, zarobili devet civila srpske nacionalnosti. Zatim su ih sa zavezanim rukama predali, zajedno sa četiri mrtva tijela dovezena na karoseriji kamiona, predali u policijsku stanicu u Srebrenici. Osumnjičen je Izet Arifović da je pucanjem iz vatrenog oružja iz neposredne blizine, usmrtio jednog od tih civila, a da je osumnjičeni Salihović odveo preostale zarobljenike na kamionu u nepoznatom pravcu, nakon čega više nisu viđeni živi, da bi nakon rata, posmrtni ostaci nekih od žrtava bili pronađeni i ekshumirani, dok se za ostalim još uvijek traga.

Zanimljivo je da se u prošlim svjedočenjima govorilo da su zarobljeni civili ubijeni na Zalazju, dok se danas barata sa svjedočenjem da su odvedeni iz Zalazja u Srebrenicu i navodno tamo ubijeni.

Srebreničani listom tvrde da devet poginulih Srba nisu bili civili, već vojnici Vojske Republike Srpske. Novinska agencija Patria u posjedu je i dijela dokumentacije Vojske RS, koja otkriva da se devet poginulih nalaze na spiskovima naoružanih formacija Vojske RS.

Dio spiska pripadnika naoružanih formacija Vojske RS, a na kojem se nalaze i imena poginulih u Zalazju (označena crvenom crticom)

Također, dokumentacija otkriva i to da devet poginulih uopće nisu imali mjesto stanovanja prijavljeno u Zalazju 1992. godine, osim jednog poginulog. Šta su radili tokom vojnih sukoba u Zalaziju 1992., gdje su se vodile žestoke borbe, ukoliko nisu bili na frontu?

Doda li se ovome da jedan od osumnjičenih u to vrijeme uopće nije bio na spornom području, jer je bio ranjen, vidljivo je da se radi o konstrukciji, koja će se sama od sebe urušiti.

Proudly powered by WordPress