Migracije ljekara na našim prostorima nikada nisu bile neka novina. Međutim, ono što je novost je njihov odlazak koji je poprimio epidemijske karakteristike.
Ono što u svemu tome zabrinjava, ističe prim.dr. Harun Drljević, predsjednik Ljekarske komore Federacije BiH, je činjenica da nas napuštaju mladi doktori medicine, specijalizanti i mladi specijalisti.
Prema njegovim saznanjima u protekle dvije godine sa područja Federacije BiH otišlo je 250 ljekara. Najčešće destinacije su Njemačka, Austrija, ali i Emirati i Bahrein.
Razlozi su različiti
– Odlazi nam onaj dio ljekarskog tkiva koji bi trebao u dogledno vrijeme, za nekih deset godina, preuzeti zdravstveni sistem Federacije. To daje specifičnu težinu ovom problemu. Razlozi za to su različiti, ali prvenstveno je to neriješeno socijalno-statusno pitanje ljekara te vrlo slaba mogućnost napretka i usavršavanja, jer su zdravstvene ustanove poprilično finansijski devastirane tako da nemaju novca da ulažu u osnovne potrebe, a kamoli u edukaciju – ističe Drljević.
U Komori doktora medicine RS-a kažu kako oni ne vode evidenciju koliko je ljekara napustilo ovaj entitet, te da sumnjaju da bilo ko ima tačne podatke o tome.
– Ljekari koji odlaze u inostranstvo obraćaju nam se da im izdamo potvrdu o posjedovanju licence i nekažnjavanju. Mi smo takvih potvrda u 2013. izdali 37, u 2014. 42, a tokom prošle godine 27. Ljekari najčešće odlaze kako bi ostvarili bolji materijalni položaj – kazao nam je kratko njen predsjednik prof.dr. Nebojša Jovanić.
Na Medicinskom fakultetu u Sarajevu nemaju tačnih podataka koliko godišnje ode, a koliko ostane ljekara koji su tek završili studij. Ali, pošto ovo pitanje postaje gorući problem u našoj zemlji, odlučili su uraditi anketu kojom će biti obuhvaćene tri zadnje generacije studenata (i oni koji su otišli u inostranstvo), koja bi trebala biti gotova u narednih desetak dana.
– Do sada smo govorili o cifri koja se kretala oko 40 posto godišnje od broja svršenih studenata. Međutim, to su podaci za koje ja trenutno nemam jasan dokaz. Ono što je sigurno jeste da u posljednje vrijeme imam veoma puno zahtjeva za prijevremeno izdavanje diploma. Promocija diplomanata se vrši jednom godišnje u Zetri. Međutim, oni koji žele u inostranstvo to ne mogu čekati, pa podnose zahtjev za ranije izdavanje diploma. To je trend koji se iz godine u godinu povećava – govori Almira Hadžović-Džuvo, dekanesa Medicinskog fakulteta u Sarajevu.
Oči uprte u reformu
Kako bi se zaustavio trend odlaska ljekara sve oči su uprte u reformu zdravstvenog sistema. Od nje puno očekuju i na Medicinskom fakultetu u Sarajevu.
– Po informacijama koje imam, reforme uključuju veće zapošljavanje posebno onih studenata koji su postigli zavidne rezultate tokom školovanja i koji su odlučili ostati u zemlji. To je zaista važna informacija, jer je za studente medicine vrlo važno da nakon školovanja odmah počnu raditi – kaže prof.dr. Hadžović-Džuvo.
Ljekari u Austriji jedu doner i dijele stan sa trojicom kolega
Malik Ejubović, student šeste godine Medicinskog fakulteta u Sarajevu i student prodekan za nastavu ne razmišlja o odlasku iz BiH.
– Svako ko planira otići u Njemačku treba biti svjestan da ga tamo ne čeka mjesto šefa klinike, nego će početi raditi u staračkom domu ili nekoj bolnici u kojoj niko od Nijemaca ne želi. Percepcija na Zapadu je takva da naši najbolji trebaju raditi poslove koje neće ni njihovi najgori. Ljudi misle da ih tamo čekaju basnoslovne plaće. U svim člancima u kojima se barata o hiljadama maraka, treba znati da su to bruto primanja. Sami porezi u Njemačkoj su 70 posto, prosječna kirija je 800, a režije 400 eura. Pitam ja vas onda kako se tamo može živjeti lijepo ako imate plaću od 2.500 eura. Ljekari u austrijskoj pokrajini Vorarlberg, gdje su najveće plaće, jedu kinesku hranu i doner za ručak i dijele stan sa još trojicom kolega – kaže Ejubović.