Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

Koliko su domaće banke sposobne nositi se s konkurencijom izvana: Strane banke vladaju tržištem Federacije

Otkako je krajem 1990-tih godina provedena privatizacija domaćih banaka, finansijsko tržište Bosne i Hercegovine poprimilo je drugačiju sliku. Naime, po izlasku iz rata, bilo je malo domaćeg kapitala i mnogima je bilo vrlo teško dobiti kredit za pokretanje bilo kakvog biznisa. Tada su došli veliki igrači iz inostranstva, donijeli kapital, ali i svoj način poslovanja. Danas banke s većinskim stranim privatnim kapitalom drže 91,2 posto tržišta u Federaciji BiH, zapošljavaju hiljade radnika, te imaju na stotine poslovnica i bankomata.

Dominacija Austrijanaca

Prema podacima Agencije za bankarstvo Federacije BiH, zaključno sa 30. septembrom 2015. godine, u FBiH je poslovalo 16 banaka, od čega deset stranih i šest domaćih. Najveći dio kapitala drže Austrijanci (57,1 posto), potom Hrvati (15,2 posto), Turci (9,4 posto), dok kapital iz drugih zemalja zajedno iznosi manje od šest posto. Ako bi gledali strukturu kapitala banke prema sjedištu matice, učešće banaka iz Austrije iznosi 50 posto, iz Italije 14,9 posto, Turske 9,4 posto i Rusije sedam posto, dok su ostale banke iz inostranstva imale manje od šest posto.

Komentirajući ogromni udio stranih banaka, profesor ekonomije na Univerzitetu SSST u Sarajevu Matej Živković je kazao da su domaće banke u pretprivatizacijskom periodu imale veliki broj klijenata, koje su kasnije naslijedile strane banke u procesu privatizacije.

– To je stvorilo dominantan položaj stranih banaka na našem finansijskom tržištu. Strane banke su uvele reda u otplatama kredita. Ranije su domaće banke davale kredite firmama koje ih nisu mogle vraćati. Za posljedicu smo imali propast domaćih banaka. S dolaskom stranaca taj dio je sada uređeniji i zbog toga danas u BiH nema inflacije – rekao je Živković. Dodao je i da strane banke imaju zaleđinu matičnih firmi u inostranstvu, koje im mogu dati finansijsku injekciju ukoliko nedostaje novca.

Uredna otplata

Živković kaže da domaće i strane banke jednako traže one koji će moći uredno vraćati kredite. Profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu Muris Čičić, kaže da nema velikih razlika između domaćih i stranih banaka u pogledu lakoće dobijanja kredita.

– Ukoliko imate dobar bilans i rezultate, lakše ćete dobiti kredit bilo gdje. Kada je riječ o povlačenju kapitala iz zemlje, to se još nije desilo u posljednjih 20 godina. Država garantuje depozite kroz Agenciju za osiguranje depozita BiH i građani bez problema mogu štedjetinovac, da li u domaćoj ili stranoj banci – kazao je Čičić.

Domaće banke u FBiH

1. Bor Banka d.d. Sarajevo
2. IKB d.d. Zenica
3 Moja banka d.d. Sarajevo
4. Privredna banka d.d. Sarajevo
5. Razvojna banka Federacije BiH
6. Vakufska banka d.d. Sarajevo
7. Union banka d.d. Sarajevo

Domaće banke u problemima

Da domaće ne znači nužno i bolje, potvrda su pojedine banke iz RS-a. Bobar banka je u likvidaciji, u Banku Srpske je uvedena privremena uprava a Pavlović banka je na klimavim nogama nakon što je preživila niz udara na svoje poslovanje. Također, Prijedorska banka AD Prijedor i Privredna banka AD Istočno Sarajevo su također u postupku likvidacije od prije par godina.

Proudly powered by WordPress