Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

Šta se krije iza ruske ponude: O čemu su razgovarali Bevanda i Ivancov?

Dan nakon što isplate novac entitetima po osnovu klirinškog duga, Rusija će zatražiti da FBiH u cjelosti izmiri ratni dug za potrošnju gasa. U protivnom, Rusija će “zatvoriti slavine” za FBiH.

Finansijska podrška

Ovako izgleda vjerovatni scenarij, ukoliko BiH prihvati ponudu ruskog ministra finansija Antona Siluanova o tome da Rusija u gotovom novcu isplati cjelokupan klirinški dug prema BiH u iznosu od 125 miliona američkih dolara, odnosno oko 210 miliona maraka. Jedini uslov kojeg Rusija postavlja je da novac odmah uplati entitetima i to trećinu RS-u i dvije trećine FBiH. U apsolutnim vrijednostima, FBiH bi trebala dobiti oko 140 miliona KM, a RS oko 70 miliona maraka.

– Na prvi pogled samo lud čovjek bi odbio ovako velikodušnu ponudu. Tim prije što nijedna država nastala raspadom SFRJ nije uspjela naplatiti klirinški dug od Rusije u gotovom novcu, nego uglavnom u razičitim robama. Međutim, problem je što se nigdje u ponudi ne spominje ratni dug za gas i način njegovog izmirenja – kazali su nam naši izvori bliski Vijeću ministara.

Trenutna visina ratnog duga za gas prema Rusiji iznosi oko 97 miliona dolara, odnosno oko 165 miliona KM. RS ne priznaje svoj dio duga, odnosno spremna je platiti samo oko sedam miliona KM.

Trenutni ugovor o isporuci gasa za FBiH istječe 30. juna. Od novembra prošle godine uvoznik gasa iz Rusije za RS je firma Gas-Res. U ugovoru između Gas-Resa i Gazproma nigdje se ne spominje ratni dug za gas. Jedini dužnik, prema važećim fakturama, je Energoinvest.

Kako sada stvari stoje, ako Rusija bude insistirala na hitnom izmirenju ovog duga, sav teret otplate past će na potrošače FBiH. Tačnije na stanovnike Sarajeva, Visokog i Zenice. Oni su i do sada bili jedine platiše ratnog duga, jer im se na svakih 1.000 kubnih metara gasa naplaćivalo dodatnih pet dolara, odnosno oko 8,5 KM.

– Ako bi se prihvatio prijedlog Rusije, FBiH bi odmah svoj dio morala vratiti na ime plaćanja ratnog duga i još bi morala ponaći dodatnih oko 30 miliona KM, ako ne želi da Gazprom prekine isporuku gasa. Očigledno je da Rusija na ovaj način želi finansijski pomoći samo Miloradu Dodiku i RS-u. Ovim prijedlogom se krše i važeći zakoni u BiH. Naime, u septembru 2009. godine visoki predstavnik Valentin Inzko je nametnuo zakon o raspodjeli novcadobijenog sukcesijom, a klirinški dug SSSR-a BiH je dobila u procesu podjele imovine bivše SFRJ. Prema tom zakonu, država treba da dobije 10 posto, FBiH 58, RS 29, a Brčko distrikt tri posto svih prihoda ostvarenih u okviru sukcesije – kazao nam je naš izvor.

U izjavi za medije državni ministar finansija i trezora Vjekoslav Bevanda je kazao da se nada da u BiH nećemo biti toliko naivni da odbijemo ovakvu ponudu Rusije, smatrajući je dobrom za BiH. U toj izjavi je priču o dugu za gas i raspodjeli sredstava ostavio za period nakon što Rusi uplate novac.

Ko donosi odluku

– Nije nemoguće da su se HDZ i SNSD dogovorili o ovom dugu. Vjerujem da je o ovom pitanju Bevanda razgovarao i prilikom nedavnog sastanka sa ruskim ambasadorom u BiH Petrom Ivancovom. Nije nemoguće da je klirinški dug bio jedna od tema nedavnog “kafenisanja” Dragana Čovića i Milorada Dodika u Banjoj Luci – čuli smo od našeg izvora.

Vlada FBiH je na posljednjoj sjednici ocijenila da ruski prijedlog predstavlja dobru osnovu za dalje razgovore o izmirenju klirinškog duga.

– Vlada je svojim zaključkom dala saglasnost da Vijeće ministara donese konačnu odluku o ovom prijedlogu i tek nakon toga Vlada FBiH će zauzeti konačan stav o cjelokupnomm problemu – izjavio je Goran Miraščić, savjetnik federalnog premijera.

Konačnu odluku o prihvatanju ili odbijanju ruske ponude treba da donesu Vijeća ministara i Predsjedništvo BiH.

Elmedin Konaković: Sarajlije već trpe nepravdu

Komentarišući mogućnost da bi cjelokupan teret ratnog duga i definitivno mogao pasti na FBiH, odosno na stanovnike Sarajeva, Visokog i Zenice, premijer Kantona Sarajevo Elmedin Konaković je kazao da već sada Sarajlije trpe nepravdu.

– Stanovnici Sarajeva zbog ratnog duga već sada plaćaju gas po cijenama koje su veće nego u drugim dijelovima zemlje. Mi moramo ispoštovati ono što se odluči na nivou BiH i FBiH. Ipak, učinit ćemo sve što bude u našoj moći da Sarajlije ne budu jedini koji će izmirivati ratni dug za gas – kazao je Konaković.

Almir Bečarević: Srbija je “prebila” klirinški dug za gas

Ako bi BiH dosadašnjim tempom nastavila izmirivati ratni dug za gas trebalo bi nam 115 godina da ga u cjelosti isplatimo, kazao nam je bivši direktor BH Gasa Almir Bečarević. Teško je vjerovati da će Gazprom biti toliko strpljiv.

– Srbija je imala sličan problem kao i mi. Ipak, oni su dug za isporuku gasa, za period od 1994. do 2000. godine, u iznosu od čak 188 miliona dolara (oko 330 miliona KM op.a.), riješili upravo „prebijajući ga“ sa klirinškim dugom kojeg su potraživali od Rusije na ime dugovanja bivšeg SSSR-a – napomenuo je Bečarević.

Proudly powered by WordPress