Zahvaljujući pomoći Vlade SAD u Jablanici kod Maglaja zvanično je počela ovogodišnja deminerska sezona u ovom kraju. Bit će deminirano oko 25.000 metara kvadratnih. Najviše koristi će imati povratnici u ovo naselje koji su godinama živjeli uz minska polja. U Maglaju je pod minama još oko 20 kilometara kvadratnih ili sedam posto teritorije općine. Od 1996. godine do danas deminirano je 14 posto minama zagađene teritorije ove općine.
Godinamam povratnici u Jablanicu žive uz minska polja. Počesto, obavljajući poljske radove nesvjesno uđu u minirana područja. Mine su uz kuće, ali i glavni put kroz naselje.
„Lokacija je značajna sa aspekta povratka stanovništva, blizine kuća, vodovoda, trase dalekovoda, niskog napona, putne komunikacije i tako dalje“, kaže Nijaz Delić, viši referent zaštite i spašavanja u CZ Maglaj.
Povratnici su deminere dočekali s olakšanjem.
„Ovdje sam se vratio 2002. godine. Tek sad su došli da deminiraju. Fala im svima“, kaže Ratko Đurić, Jablanica.
„Nisam ušo do prije par dana u šumu i njivu gore. E, sad već smijem ući“, rekao je Darko Đurić, Jablanica.
Područje deminiranja nalazi se na nekadašnjoj ratnoj liniji i zasićeno je svim vrstama ubojnih sredstava.
Raif Memić, vođa deminerskog tima; „U dosadašnjem dijelu zadatka nađeni su ostaci tromblonskih mina koje su već aktivirane, kao i minobacačkih granata.“
Od 288 kvadratnih kilometara općien Maglaj sedam psoto je pod minama. Iako deminiranje traje već 20 godina rezultati nisu ohrabrujući. „Deminirano oko tri miliona kvadratnih metara, odnosno negdje oko tri kvadratna kilometra i to je negdje oko 14,5 posto ukupne zaražene odnosno zagadjene površine“, rekao je Nijaz Delić, viši referent zaštite i spašavanja u CZ Maglaj.
O koliko važnom poslu je riječ govori i podatak da su do sada od mina u maglasjkom kraju nastradale 54 osobe od čega je 27 poginulo. Među njima je i petero djece, ali i pet deminera.