Na dnevnom redu kao tri odvojene tačke našle su se izmjene Izbornog zakona BiH stavljene na usvajanje po hitnom postupku koje se tiču Mostara i to prijedlog zastupnika Mirsada Mešića i Damira Bećirovića (SDP i DF), prijedlog zastupnice Borjane Krišto (HDZ BiH) i prijedlog zastupnika Amira Fazlića i Mirsada Đonlagića (SDA i SBB). Nijedan od ovih prijedloga nije dobio dovoljnu parlamentarnu većinu.
Za prijedlog SDP-a i DF-a ZA je glasalo 8 zastupnika, PROTIV 28 i UZDRŽANA 3. Za prijedlog HDZ-a BiH ZA je glasalo 5 zastupnika, PROTV je bilo 32, i UZDRŽANO 2. Za prijedlog SDA-SBB ZA je glasalo 16 zastupnika, PROTIV je bilo 22 i jedan UZDRŽAN.
Opozicija je u toku sjednice upozorila kako postoji dogovor vladajućih političkih stranaka, misleći na SDA i HDZ BiH, da se nijedan od prijedloga izmjena ne usvoji na današnjoj sjednici. Mladen Bosić iz SDS-a koji je dio parlamentarne većine kazao je kako mu nije poznato da su političke stranke bilo šta dogovarale.
Još uvijek ostaje nejasno šta će biti sa izborima u Mostaru s obzirom na to da da će Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine na sjednici 4. maja donijet odluku o raspisivanju i održavanju lokalnih izbora u našoj državi.
Podsjećamo, Krišto je u toku sjednice kazala da prijedlog HNS-a u vezi izmjena Izbornog zakona koji se tiče Mostara u potpunosti provodi odluku Ustavnog suda BiH i otklanja svaki vid diskriminacije među građanima Mostara.
Ona je ocjenila kako su SDA i SBB-a pokušavali doći do implementacije presude Ustavnog suda BiH, ali da to još uvijek nije dovoljno ako se govori o jednakosti glasa te da u njihovom prijedlogu postoje određeni dijelovi koji nisu ustavni.
Opozicija je na fonu priča o međusobnom približavanju i pronalaženju rješenja za grad Mostar zaključila kako su političke stranke toliko međusobno bliske da se čak ne slažu ni u vezi s ustavnosti prijedloga.