Nedavni pregovori delegacije iz BiH i predstavnika MMF-a su se pretvorili u svojevrsno odlučivanje o sudbini Banke Srpske.
Delegaciji iz RS-a predvođenom premijerkom Željkom Cvijanović odluka o likvidaciji ove banke ne odgovara zbog političkih posljedica tog problema, ali i povlačenja pitanja odgovornosti za nastanak, opstanak i propast organizacije kojoj je kumovala vlast manjeg bh. entiteta. Ali kako Faktor nezvanično saznaje, Agencija za bankarstvo RS-a je donijela odluku o likvidaciji Banke Srpske čime se manji bh. entitet povinovao volji MMF-a. Ovaj potez je sušta suprotnost optimističnih najava iz Vlade RS-a u kojima se dalo naslutiti da je prihvaćen plan o reorganizaciji Banke Srpske.
Likvidacija banke
I prije nego se vratila u BiH iz SAD-a gdje je prisustvovala pregovorima sa MMF-om, premijerka RS-a Željka Cvijanović je kazala da ova institucija ne traži likvidaciju Banke Srpske i da je prihvaćen prijedlog njene transformacije u hibridnu organizaciju koja bi naslonjena na šaltersku službu Pošta Srpske obavljala platni promet.
– Ušli smo i u proces donošenja novog zakona koji će subjekat transformirati u neku drugu organizaciju, tako da može funkcionisati, ali da ne obavlja iste aktivnosti – pojašnjavala je ona.
Odbrana stavova Vlade RS-a pred zahtjevima MMF-a, koji preferira likvidaciju Banke Srpske, je trajala nekoliko dana i činilo se da je vlast manjeg bh. entiteta uspjela u svojoj nakani. Jučer je međutim Željka Cvijanović promijenila ton kojim govori o ovom problemu kazavši da “Vlada RS-a ne može ništa učiniti ako Agencija za bankarstvo RS-a donese odluku o likvidaciji Banke Srpske“.
Za Faktor je potvrđena informacija da će Banka Srpske ipak biti likvidirana, a prebacivanje krivice za tu odluku na Agenciju za bankarstvo RS-a (ABRS) je potez kojim se Vlada ovog entiteta želi zaštititi od napada opozicije iz Saveza za promjene.
Haotična dešavanja oko Banke Srpske otkrivaju i stvarni obim problema u kojem se nalazi RS. Bez dovoljno novca u budžetu i prisiljena na MMF-ove zahtjeve, vlast ovog entiteta ne bira sredstva i metode da dođe do novog izvora finansiranja. Ilustrativan je i primjer borbe oko klirinškog duga. Dok su predstavnici Saveza za promjene u Vijeću ministara BiH istakli namjeru da se 125,2 miliona dolara ruskog novca koristi sa državnog nivoa, iz Vlade RS-a su istovremeno taj potez okarekterisali izdajom. Banka Srpske je za RS imala i svojevrsnu simboličku vrijednost zbog samog imena, ali i činjenice da je Vlada ovog entiteta bila njen većinski vlasnik.
Imaginarni neprijatelji
Važnije od toga je i činjenica da se ovim razvojem događaja razbija slika imaginarnih bošnjačkih neprijatelja iz Sarajeva kojim Milorad Dodik plaši stanovnike RS-a. Niti su federalne a niti državne institucije, kao ni bilo ko iz Sarajeva, rušili Banku Srpske, već su to uradili kadrovi koje je SNSD postavio i kontrolirao.
Građanima RS-a bi stoga trebalo biti jasno da Milorad Dodik ustvari najviše šteti njihovoj budućnosti i da je on osoba koja u pitanje dovodi opstojnost ovog entiteta.
Problem čitave BiH
Katastrofa Banke Srpske ipak nije razlog za slavlje, čak ni Dodikovim političkim protivnicima. Posljedice njegove vlasti će osjetiti i platiti građani čitave BiH, ali i banke iz FBiH koje puneći fond Agencije za osiguranje depozita BiH (AODBiH) omogućavaju nesmetanu isplatu depozita do 50.000 KM vlasnicima računa Bobar banke a uskoro i Banke Srpske. Jer likvidacije ove banke će značiti da će AODBiH biti olakšan za dodatnih 55 miliona KM, koliko iznosi ukupna vrijednost depozita do 50.000 KM na računima Banke Srpske.