Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

Povlaštena kasta državnih službenika: Kako ograničiti moć pomoćnika ministara

Piše: Almir ŠARENKAPA

Slučaj Izeta Bajrambašića, pomoćnika ministra prometa i komunikacija BiH, čije ime se posljednjih dana spominjalo u medijima u kontekstu naplaćivanja naknade za učešće u radu regionalne transportne organizacije SEETO, primjer je privilegija koje uživaju pripadnici povlaštene kaste zvaničnika u državnim institucijama.

Na nivou BiH, trenutno ovoj kasti sa zvanjem pomoćnika ministra pripadaju 54 osobe, raspoređene u osam državnih ministarstava. Zvanično, „po formaciji“, oni su šefovi sektora u ministarstvima i bave se specifičnim pitanjima iz nadležnosti institucije u kojoj su zaposleni.

Ministarstva rekorderi

Najviše pomoćnika zaposleno je u ministarstvima finansija i trezora te civilnih poslova – po devet. Na ovoj listi bi se moglo naći i Ministarstvo sigurnosti, ali tu je popunjeno osam pomoćničkih mjesta, dok je jedno upražnjeno. Najmanje pomoćnika imaju šef bh. diplomatije i ministar prometa i komunikacija – po četiri.

Po beneficijama na koje imaju pravo, prema važećim zakonima i propisima, ne zaostaju mnogo iza ministara pod čijim „okriljem“ djeluju, a u nekim stvarima imaju čak i povoljnijupoziciju nego prvi ljudi ministarstva. Funkcija ministra je, kolokvijalno govoreći, „listopadna“, odnosno njeno trajanje je ograničeno izbornim mandatom i može trajati do četiri godine, u zavisnosti od brzine formiranja nove vlasti nakon izbora. Rijetki su oni ministri, poput Safeta Halilovića, Zlatka Lagumdžije, Nikole Špirića ili Vjekoslava Bevande, koji su u Vijeću ministara proveli više od jednog mandata.

Za razliku od njih, pomoćnici ministara se zapošljavaju prema Zakonu o državnoj službi. To znači da se pomoćnička mjesta popunjavaju putem konkursa koji raspisuje Agencija za državnu službu. Jednom zaposlen pomoćnik ministra, prema trenutno važećim zakonima, na toj poziciji može ostati do isteka radnog vijeka, odnosno do odlaska u penziju. Nije nikakva rijetkost da pojedinci na pomoćničkim pozicijama ostaju po desetak i više godina, sigurno uhljebljeni pod okriljem državnih institucija.

Nominalno, pomoćnici za svoj rad odgovaraju ministrima. Međutim, da bi bilo koji pomoćnik bio smijenjen sa dužnosti koju obavlja, potrebno je da napravi težak prekršaj u svom radu, koji obično bude praćen istragom Tužilaštva BiH. A ni tada takvom pomoćniku niko ništa ne može sve do okončanja drugostepenog sudskog postupka. Može, eventualno, biti suspendiran ili otići na bolovanje.

Službeni pasoši

Tu ne prestaje lista beneficija koje uživaju pomoćnici. Svi oni, prema pravilnicima, imaju, poput izabranih i imenovanih zvaničnika, pravo na naknadu za odvojeni život ako je mjesto u kojem rade udaljeno od mjesta stanovanja više od 80 kilometara. Imaju pravo i na troškove reprezentacije te na pogodnost da im se telefonski računi plaćaju iz državnog budžeta. Iznosi ovih pogodnosti nisu ujednačeni i razlikuju se od jednog do drugog ministarstva.

Napokon, pomoćnici ministara imaju pravo na korištenje službenih pasoša. Pogodnosti koje uživaju nosioci ovih putnih isprava su manje od vlasnika diplomatskih pasoša, ali su veće nego one koje imaju „obični smrtnici“. Među privilegije spada i mogućnost bescarinskog uvoza automobila srednje klase.

A na sve to, kao u Bajrambašićevom slučaju, pojavi se članstvo u nekoj komisiji, odboru, ili sličnom organu, za šta se onda dobije dodatna naknada. I to sve po zakonu.

Veliko pospremanje u FBiH

U FBiH su usvojene izmjene Zakona o državnoj službi, prema kojima su rukovodeća mjesta u institucijama, uključujući i pomoćnike ministara, postale mandatne pozicije, odnosno te funkcije će imati „rok trajanja“. Prvi korak ka tome je izmjena pravilnika federalnih institucija u skladu sa izmjenama Zakona, nakon čega će uslijediti raspisivanje konkursa za sve pozicije koje su do sada bile „doživotne“.

Prije tri mjeseca pred Vijćem ministara BiH pojavio se prijedlog izmjena Zakona o državnoj službi kojim bi se na sličan način reguliralo ovo pitanje i na državnom nivou. Međutim, predložene izmjene su do daljnjeg vraćene na doradu.

Broj pomoćnika po ministarstvima

Ministarstvo finansija i trezora BiH                                        9

Ministarstvo civilnih poslova BiH                                          9

Ministarstvo sigurnosti BiH                                                    8 + jedno nepopunjeno mjesto

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH      7

Ministarstvo odbrane BiH                                                      7

Ministarstvo pravde BiH                                                        6 + jedno nepopunjeno mjesto

Ministarstvo vanjskih poslova BiH                                         4

Ministarstvo prometa i komunikacija BiH                              4

Proudly powered by WordPress