Od početka suđenja lideru SBB Fahrudinu Radončiću i drugima pred Sudom BiH interes javnosti za ovaj slučaj ne jenjava. Članovi Saveza za bolju budućnost (SBB) u velikom broju prate tok suđenja stranačkom šefu i ne propuštaju gotovo nijedno ročište, piše novinska agencija Patria.
Među njima su najredovniji u prvim redovima ministri ove stranke, iako bi u to vrijeme trebali biti na svojim radnim mjestima za što ih plaćaju građani BiH, a ne stranka.
Ročišta u ovom slučaju najčešće su u periodu od 13 do 16 sati, dakle u toku radnog vremena. Tako se, naprimjer, na današnjem ročištu koje je trajalo tri sata mogla skoro održati i sjednica Vlade KS ili Vlade FBiH.
Iz Vlade KS bili su ministrica zdravstva KS Zilha Ademaj, ministar kulture i sporta KS Mirvad Kurić, dok su sa nivoa FBiH bili ministrica okoliša i turizma Edita Đapo, ministar rada i socijalne politike Vesko Drljača. Đapo i Drljača prate skoro svako suđenje svog stranačkog šefa, jedino ne dođu ako su slučajno na putu van Sarajeva.
Ranije su na suđenje dolazili ministri prometa i komunikacija BiH Ismir Jusko i ministar unutrašnjih poslova KS Vedran Mulabdić.
Još niko od njih nije javno rekao da li za odsustvo s posla uzimaju neplaćene sate ili i podrška stranačkom šefu ulazi u radni staž.
Ministrica Đapo, najredovnija je na Sudu BiH, a često nakon izlaska novinare pozdravi riječima: „Jeste li se umorili“. Uz lagano komešanje kolege novinari često dobace „vi niste sigurno, jer tri sata niste na poslu“.
Teško je povjerovati da ovi ministri nemaju drugih obaveza u vrijeme teškog ekonomskog stanja i provođenja aktivnosti na reformskom putu BiH, pa ga provode na Sudu BiH.
Ministri bi se mogli ugledati svakako na stranačkog šefa, koji je u cilju interesa države zamolio danas Sud BiH da odgodi ročište kada mu je zakazana i sjednica Doma naroda BiH 31. avgusta, obrazloživši Sudu da je njegova ruka 20 posto od bošnjačkih glasova…
Sud je logično uvažio ovu molbu, jer svima u ovoj zemlji trebaju prestati biti važni lični interesi. Iz kojeg drugog, osim vlastitog, ministri iz SBB-a dolaze na Sud, jer se u sudnici ne donose nikakve odluke koje ulaze u opis njihovog posla i radnih mjesta.
Šef sigurno neće zamjeriti ako ih ne vidi u sudnici, ali hoće, uostalom što im građani uveliko prigovaraju, ako ne rade svoj posao. Kao što im je to danas demonstrirao svojim zahtjevom za odgodu ročišta zbog važne sjednice Doma naroda.