Prije nego što krenete na put u inozemstvo, a imate ovjerenu zdravstvenu knjižicu, važno je znati da za vrijeme privremenog boravka (turističko putovanje, službeno putovanje i drugo), imate pravo na korištenje hitne medicinske zdravstvene zaštite na račun Zavoda zdravstvenog osiguranja Federacije BiH i Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.
Da biste ostvarili pravo na liječenje u inozemstvu potrebno je prije puta pribaviti dvojezični obrazac ako putujete u zemlju s kojom BiH ima zaključen Međunarodni sporazum o socijalnom osiguranju, a to su Austrija, Belgija, Crna Gora, Češka, Holandija, Hrvatska, Mađarska, Makedonija, Njemačka, Slovenija, Srbija, Turska i Velika Britanija.
Potvrdu, odnosno odgovarajući dvojezični obrazac, izdaje isključivo ZZO FBiH ili Republički fond za ZO u mjestu prebivališta. U slučaju da je izdat odgovarajući dvojezični obrazac, troškove zdravstvene zaštite će isplatiti Zavod ili Fond, a u slučaju da je izdata pomenuta potvrda, troškovi će se refundirati u cjelini ili djelimično.
S obzirom na to da je vrijeme godišnjih odmora i da se većina odlučuje za putovanje na određene destinacije, potrebno je na vrijeme se informirati i pregledati kod ljekara koji će utvrditi zdravstveno stanje.
“Nadležni kantonalni zavod osiguranim osobama na osnovu pismenog zahtjeva, izdaje potvrdu o pravu na korištenje zdravstvene zaštite u inozemstvu, odnosno odgovarajući dvojezični obrazac koji se može izdati samo osobama koje nemaju akutna oboljenja ili ne boluju od hroničnih bolesti koje zahtjevaju duže liječenje i stalni nadzor ljekara. Pravo na besplatno osiguranje uz odgovarajući obrazac imaju i članovi porodice osigurane osobe na osnovu Člana 20. Zakona o zdravstvenom osiguranju”, ističe za Klix.ba stručni saradnik za informiranje ZZO KS Sanel Čemer.
U slučaju potrebe, osigurana osoba predaje dvojezični obrazac o pravu na korištenje zdravstvene zaštite u inozemstvu, najbližem nosiocu socijalnog osiguranja druge države ugovornice ili najbližem diplomatsko-konzularnom predstavništvu BiH u zemlji u kojoj boravi.
Također, postoji i opcija refundiranja sredstava, a osiguranik koji je koristio pogodnosti ZZO ili Fonda može podnijeti zahtjev nadležnom zavodu za naknadu troškova. Uz zahtjev osiguranik podnosi račun o visini plaćenih troškova, kao i medicinsku i drugu dokumentaciju kojom se dokazuje da je zdravstvena zaštita korištena.
Od januara do decembra 2015. godine ukupno su izdata 1.833 obrasca, a od 1. do 30. juna 2016. godine 558 obrazaca za besplatnu zdravstvenu zaštitu.
Prije odlaska u inozemstvo obratite se svom porodičnom ljekaru, a za dijete pedijatru. Tražite potvrdu o zdravstvenom stanju, odnosno izvod iz vaše medicinske dokumentacije. Nakon toga, s tim izvodom i ovjerenom knjižicom, u najbližoj poslovnici ZZO-a zatražite potvrdu o pravu korištenja zdravstvene zaštite u inozemstvu, što će vas koštati nekoliko KM.