Nezadovoljan materijalnim dobrima, Jakob je bio posvećen činjenju dobrih djela. Uz pomoć svog brata Jakob je finansirao izgradnju Fuggereia sa početnim depozitom od 10.000 guldena, između 1514. i 1523. godine. Ovaj kompleks za siromašne ponudio im je usko povezanu religioznu zajednicu sa veoma jeftinim smještajem.
Stanovnici su većinom bili zanatlije i nadničari, a od 1681. do 1694. godine Fuggerei je domom zvao i pradjed Wolfganga Amadeusa Mozarta, poznatog austrijskog kompozitora.
Stanovnici plaćaju istu kiriju kao i 1520. godine, koja iznosi 1 tadašnji gulden, a današnjih 88 euro centi. Razumljivo, ovo Fuggerei čini veoma popularnim mjestom za stanovanje. Liste čekanja za useljenje iznose oko 4 godine, a da bi se neko uopšte razmatrao za useljenje, mora ispunjavati neke uslove.
Ako želi da joj Fuggerei bude dom, osoba treba: biti katolik i učestvovati u tri dnevne molitve, imati preko 60 godina, živjeti najmanje 2 godine u Augsburgu, biti skromnog materijalnog stanja ali bez duga.
Od stanovnika se očekuje i da doprinose zajednici time što će preuzeti ulogu noćnog čuvara, crkvenjaka ili baštovana.
Za one koji pak ne ispunjavaju uslove, tu je uvijek turistički obilazak. Mjesto godišnje posjeti oko 200.000 turista, a zanimljiva historija, kao i socijalna komponenta doprinose zanimanju za ovo neobično njemačko mjesto.