Čovjek koji stigne najdalje je onaj koji se usudio da pokuša. Prilike su svuda oko nas, samo ih trebamo znati prepoznati i iskoristiti u svoju korist. Jedan od mnogih mladih bh. državljana koji se opredijelio za profesionalno usavršavanje u Njemačkoj je i Emir Novokmet.
Zašto baš Njemačka, Novokmet ističe: „To je bio logičan izbor s obzirom na to da sam za vrijeme nemilih događaja u skoroj prošlosti boravio u Njemačkoj, samim tim su mi jezik i mentalitet bili poznati. A da sam recimo izabrao primjera radi Austriju ne bih se pokajao, jer je sistem sličan, a potrošio bih manje vremena i energije na birokratiju, jer postoje međudržavni sporazumi između Austrije i BiH koji znatno olakšavaju taj proces.“
Emir Novokmet je diplomirao na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, nakon čega se odlučio za dodatno usavršavanje u Njemačkoj. S obzirom da je u Njemačku došao prvenstveno zbog studija, interesovalo nas je koje su to prednosti i mane obrazovanja u BiH u poređenju sa Njemačkom:
„Na tom polju zaostajemo jako puno. Kao što je svima poznato Bolonjski sistem nije na pravi način implementrian ili bolje rečeno samo formalno. Ne držimo korak s vremenom, poklanjamo više pažnje teoriji nego praksi. Da navedem samo jedan primjer, profesor ne može predavati ukoliko nema minimalno osam godina iskustva u toj oblasti sa izvanrednim rezultatima, dakle na stranu što ima titulu doktora ili slično, mora imati iskustva. Shodno s tim i predavanja su bazirana na praksi i moram priznati jako su zanimljiva. Pored toga nudi vam se više, kao recimo ne samo u toku semestra nego i u toku raspusta razni kursevi od stranih jezika, programiranja ili poslovnog komuniciranja. Tako da je moguće usavršavanje na raznim poljima. I mnogo se pažnje poklanja informatici, manje je poznat podatak da je Njemačka jedna od vodećih zemalja na polju poslovnog softvera i moj se studiji bazira na tome.“
Poznato je da mnogi rade i studiraju u Njemačkoj, tako je i kod Emira Novokmeta, a za Poslovni svijet ističe koliko se sati radi kao student i koje je poslove moguće raditi:
„Da, finansiram se sam, što je dodatno iskustvo. I to se ne odnosi samo na strane studente nego i na veliki broj rekao bih „domaćih“ jer kao što nam je poznato u zapadnim zemljama gledaju mladi da se što prije osamostale, čak u mojoj generaciji mnogi su osnovali ili planiraju osnovati firme tzv. start-up. A naći posao kako bi se finansiralo školovanje uopšte nije teško i može se i solidno živjeti. Problem je sistemski riješen, firme koje zapošljavaju studente dobivaju poreske olakšice i radnu snagu koja nije skupa, tako da je to win-win situacija. A posao ne mora nužno biti u firmi, i poslovi u gastronomiji kao u mom slučaju sasvim su dovoljni, jer je zakonski minimalac po satu 8,5€/h.“
Emir Novokmet je već dvije godine u Njemačkoj gdje je uspješno završio prvu godinu studija na Ekonomskom fakultetu u Aalenu i za to vrijeme je uspio od McDonalsa doći do radnog mjesta u poznatom Zeissu, kako:
„Ne bih baš tako formulisao, zvuči poput američkog sna „od perača tanjira do zvijezda“. Ja sam se za McDonals svjesno odlučio jer je radno vrijeme jako fleksibilno i mogu da radim i nedjeljom ili zapravo kad god mi odgovara. I posao sam po sebi ne bi definisao kao mnogo težak, a i sigurno je bilo dadatno iskustvo vidjeti iz prve ruke kako najveći lanac brze hrane funkcioniše.“
Novokmet u Zeissu radi od septembra i kako sam kaže prezadovoljan je pristupom i odnosom poslodavca i uposlenika, kao i mogućnostima profesionalnog napretka i usavršavanja.
Zeiss kompanija daje doprinos globalnom tehnološkom napretku tokom više od 160 godina – putem rješenja za poluprovodnike, automobilsku i mašinsku industriju, biomedicinska istraživanja i medicinsku tehnologiju, kao i za sočiva za naočare, sočiva za fotoaparate i kamere, dvoglede i planetarijume.
S obzirom na postignuti uspjeh, interesovalo nas je šta Novokmet preporučuje svim mladim:
„Da koriste mogućnosti koje im se pružaju. Danas je moguće besplatno iz svoje sobe naučiti recimo neki programski jezik, zapravo smo od bilo koje informcije udaljeni samo nekoliko klikova. Mislim kad bi kako je zovu “generacija internet” manje vremena provodila na socijalnim mrežama, a više na ličnom usavršavanju mogli bi nadomjestiti rupe u našem zastarjelom obrazovnom sistemu. A u svakom slučaju da se odluče za studiji van BiH, jer mogu iz svog ličnog iskustva reći da sam se obogatio time što sam upoznao ljude iz raznih dijelova svijeta. I najvažnije za kraj: Novac nije najveća prepreka za napredak. Školovanje je ovde besplatno, ja plaćam po semestru samo taksu u iznosu od 130 eura. Samo Vam je potreban jak motiv i rad.“
Doživjeti istinsku radost života – uspjeti, znači pridonijeti onom cilju koji i sami smatramo veličanstvenim. Usuditi se – to je cijena napretka.
visoko.ba/poslovnisvijet.ba – Lejla Đuderija