Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

Zapošljavani da ništa ne rade: Savjetnik za sestrinstvo zarađivao više od šefa Centra za srce u KCUS-u

Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS) već godinama grca u milionskim dugovima, no unatoč toj činjenici, neki od uposlenika KCUS-a uživali su u enormno visokim plaćama koje su prethodni rukovodioci ove institucije uglavnom dijelili bez ikakvih validnih kriterija. U vrijeme mandata bivših generalnih direktora Damira Aganovića i Rusmira Mesihovića, u njihovim kabinetima uposleno je desetak savjetnika za razne oblasti koji su imali znatno veća primanja čak i od pojedinih šefova klinika KCUS-a, a mnogi ljekari zarađivali su i dvostruko više od svojih nadređenih.

Regresi i stimulacije

Najviša pojedinačno isplaćena mjesečna neto plaća na KCUS-u u 2015. godini iznosila je 9.091 KM, a najniža 345 KM, dok je u 2014. najviša plaća iznosila 7.586, a najniža 343 KM. Iznos prosječne neto plaće na Kliničkom centru u posljednje tri godine je oko 1.150 KM, a u navedene iznose nije uključen porez na dohodak.

Bivša šefica Sektora za finansijsko-knjigovodstvene i planske poslove KCUS-a Samira Hajdarević primala je mjesečnu plaću od 3.778 KM. Munevera Mrzić, nekadašnja direktorica Službe nemedicinskih poslova KCUS-a, primala je plaću od 3.480 KM, dok je pravnica Kliničkog centra Dijana Kreho zarađivala 3.427 KM mjesečno.

Bivši savjetnik za sestrinstvo u Kabinetu direktora Rusmira Mesihovića, Ademir Spahić, dobijao je plaću od 3.992 KM mjesečno. Inače, Spahić je i glavni akter audiosnimka koji se nedavno pojavio na internetu, a na kojem mu navodno prijeti aktuelna generalna direktorica KCUS-a prof. dr. Sebija Izetbegović. Kako Faktor nezvanično saznaje, snimak je jednom web portalu dostavio sam Spahić i to nakon što je dobio otkaz na KCUS-u zbog zloupotrebe (fiktivnog) bolovanja, na kojem je proveo skoro četiri mjeseca.

Smatrajući nelogičnim da savjetnik Ademir Spahić, koji je inače medicinski tehničar sa završenim Fakultetom zdravstvenih studija, prima veću plaću od, primjerice, šefa Centra za srce KCUS-a, kardiohirurga prof. dr. Mirsada Kacile čija je plaća u to vrijeme iznosila oko 3.800 KM, direktorica Izetbegović je nakon što je preuzela dužnost na KCUS-u od Spahića, kao i od još nekoliko bivših Mesihovićevih najbližih saradnika, tražila da joj objasne koja su konkretno njihova zaduženja i obaveze, a na temelju kojih bi se mogla opravdati tako visoka primanja. Izrevoltiran njenim zahtjevom, Spahić je generalnoj direktorici dostavio pismenu izjavu u kojoj je doslovce napisao kako on „ne radi ništa“. Nekoliko mjeseci kasnije dobio je otkaz.

Uprkos kontinuiranom poslovanju s gubitkom, KCUS je svojim uposlenicima redovno isplaćivao regrese i stimulacije. Tako su u 2014. godini isplaćeni regresi u ukupnom iznosu od 1.570.000 KM, a u 2015. godini u iznosu od 1.587.000 KM. Prošle godine isplaćene su stimulacije zaposlenicima u iznosu od 146.509 KM, a u 2014. godini za nagrade i stimulacije izdvojeno je 71.175 KM. Također, odlukama Upravnog odbora iz 2014. i 2015. godine odobrene su stimulacije zaposlenicima od 20 posto mjesečno za realizaciju projekta Etičke linije, koji je pokrenut s ciljem smanjenja korupcije i rješavanja prigovora pacijenata na pružene zdravstvene usluge. U periodu od januara do decembra 2015. u radni odnos na KCUS-u primljena su 163 uposlenika, i to većinom nemedicinske struke.

Istraga bez optužnice

Podaci koje smo naveli samo su kap u moru, najblaže rečeno, diskutabilnih poteza nekolicine „povlaštenih“ koji su godinama vladali sarajevskim Kliničkim centrom. A sve je počelo još u vrijeme mandata dugogodišnjeg direktora KCUS-a Farisa Gavrankapetanovića, te sklapanja sumnjivih ugovora i nabavki i zloupotrebe službenog položaja i ovlasti, što je postala praksa koju su očito slijedili i njegovi nasljednici Aganović i Mesihović. Dolaskom sadašnje generalne direktorice Izetbegović, stvari su se počele mijenjati, što pojedinim uposlenicima nije odgovaralo, pa su sve češće u javnosti pokušavali stvoriti negativnu sliku o aktuelnoj upravi.

Predmet protiv Gavrankapetanovića i njegovih najbližih saradnika, koji su osumnjičeni za višemilionski kriminal, već godinama se „kiseli“ u Tužilaštvu Kantona Sarajevo. Iz Tužilaštva su nam kazali da je istraga o ovom slučaju „u toku“, ali nam nisu mogli reći kada će i biti okončana, te da li će eventualno protiv Gavrankapetanovića i drugih biti podignute optužnice.

Mesihović na mobitel za godinu potrošio 9.000 KM

U izvještaju federalnih revizora o finansijskoj reviziji poslovanja KCUS-a za 2014. i 2015. godinu konstatirano je da je bivši generalni direktor ove institucije Rusmir Mesihović tokom 2015. godine na korištenje službenih mobitela potrošio ukupno 9.217 KM, što u prosjeku iznosi 618 KM mjesečno. Njegov prethodnik Damir Aganović bio je nešto „štedljiviji“: na dva službena telefona je za godinu potrošio 5.392 KM, ili prosječno 225 KM mjesečno po jednom telefonu.

Pomoćnicima direktora četiri prosječne plaće u FBiH

Plaću generalnom direktoru, savjetnicima i pomoćnicima generalnog direktora, direktorima disciplina i glavnoj sestri KCUS-a utvrđuje Upravni odbor u skladu s Kolektivnim ugovorom. Odlukom UO od 29. juna 2012. godine utvrđena je plaća generalnom direktoru KCUS-a u visini pet prosječnih plaća u Federaciji BiH u prethodna tri mjeseca. Istom Odlukom je utvrđena visina plaće pomoćnicima generalnog direktora KCUS-a, direktorima disciplina i glavnoj sestri u visini četiri prosječne plaće u Federaciji, dok savjetnici generalnog direktora, prema spomenutoj odluci, imaju primanja u visini 3,5 prosječne plaće u FBiH iz prethodna tri mjeseca.

Plaća generalnog direktora KCUS-a uređena je posebnim menadžerskim ugovorom, koji zaključuje predsjednik Upravnog odbora s generalnim direktorom.

Proudly powered by WordPress