TV1: Organizujete prijem povodom 21.godišnjice Dejtonskog mirovnog sporazuma. U trenutku potpisivanja sporazuma SDS nije bio zadovoljan. Kada se pogleda 21.godina nazad, kakav je stav SDS-a danas?
GOVEDARICA: Koliko mogu da primjetim nije bila zadovoljna nijedna strana, i to je poseban kvalitet dogovora koji je postignut prije 21.godinu. Dejton je uspio napraviti mir u BiH a poslije 21.godine možemo konstatovati da je uspio da napravi stabilnost u BiH ali i cijelom regionu. Pomirio je dvije potpuno različite koncepcije, jednu koja je bila unitaristička i drugu koja je bila separatistička. Naprosti Dejton je uspio da uvjeri i Srbe i Hrvate i Bošnjake da suživot u BiH je moguć. Danas mi vidimo da BiH može da funkcioniše. Populističke politike koje nas koče predstavljaju jednu vrstu tereta ali ja vjerujem da dolazi jedna mlada generacija političara koja će preuzeti odgovornost u oba entiteta.
TV1: Kakav je stav SDS-a kada su ustavne promjene u pitanju?
GOVEDARICA: Večerašnju noć sam doživio između ostalog i kao momenat i povod da kažem kako SDS gleda na ustavnu poziciju BiH. Mi smatramo da je Aneks IV dao sasvim dovoljno prostora svima da riješe svoje nacionalne probleme i pitanja u jednoj konsocijaciji. S druge strane smatramo da nema potrebe za promjenom Ustava, ukoliko se ugovorene strane ne obavežu na nešto drugačije. Dejtonski mirovni sporazum se ne može raspakivati u pravcu trećeg eniteta, prudskog rješenja ili slično. Dejton ne treba dirati, izuzev implementacije presude Evropskog suda za ljudska prava u slučaju Sejdić-Finci, to imamo kao obavezu. Nismo iskoristili prednosti koje smo imali 2013.godine, ali to ne treba da bude razočaranje za sve nas.
TV1: Gospodin Dodik večeras nije ovdje. Jučer ste rekli da Vam šalje neke ljude kako bi se približili. Ima li tih ljudi večeras sa nama?
GOVEDARICA: Mislim da nema. Gospodinu Dodiku sam uputio poziv za večerašnji prijem. Učinio sam to prije užasnog skandala koji nam je priredio, gdje govori kako će praviti Crne knjige. Poslije toga SDS je zauzela stav da prekida saradnju sa gospodinom Dodikom, tako da Dodik mora ozbiljno razmisliti da li su RS-u potrebne Crne knjige kako bi se on i njegova partija obračunavali sa političkim neistomišljenicima ili je RS-u potreban prosperitet, mir i stabilnost.