Ekonomski stručnjaci dugo vremena tvrde da je turizam postao jedna od najvitalnijih i najbrže rastućih privrednih grana u BiH. Ekspanzija turizma bilježi se u cijelom svijetu, osobito u Evropi, gdje broj turističkih posjeta raste po izuzetno visokoj stopi od 6 posto godišnje. No, u BiH se na radi o snažnom turističkom rastu nego o turističkoj eksploziji: porast turističkih posjeta u našoj zemlji dva puta je veći od EU prosjeka, pri čemu je rast turističkih posjeta Sarajevu čak pet puta iznad evrounijskog prosjeka.
Prema posljednjim podacima objavljenim za devet mjeseci ove godine, u BiH je boravilo 902.402 turista, što je povećanje od 11,1 posto u odnosu na isti period 2015. godine.
Još prije tri godine sarajevski turizam dostigao je razinu zlatne 1984. godine kada je glavni grad BiH bio domaćin Zimske olimpijade. U Sarajevu, koje je te godine bilo sportski centar svijeta, tokom cijele godine boravilo je ukupno 355 hiljada turista, dok će 2016. gdoine, prvi put u povijesti, broj turista premašiti pola miliona. Tako će se Sarajevo učvrstiti na listi malog broja glavnih gradova evropskih država koji imaju više stranih turista nego stanovnika.
Turizam je zapravo jedina djelatnost u kojoj je Sarajevo uspjelo dostići, pa i nadmašiti prijeratnu razinu. To je jedina privredna grana koja bilježi konstantan rast iz godine u godinu, što je Sarajevo dovelo na sami vrh liste najbrže rastućih turističkih destinacija Evrope. Kako smo naveli, porast turističkih posjeta Sarajevu u ovoj godini iznosi nevjerovatnih 36, a nakon Sarajeva slijedi Prag sa porastom turističkih posjeta od 12 posto!
Mada se u posljednje vrijeme, često vrlo zlobno i tendenciozno, fenomen uspona sarajevskog turizma veže za povećanje broja turista iz arapskih država, podaci govore da su, primjerice, turisti iz Južne Koreje brojniji od turista iz Saudijske Arabije i Kuvajta zajedno. Naime,u prvih 9 mjeseci ove godine u BiH je stiglo blizu 44.000 turista iz Južne Koreje dok je u istom razdoblju Kuvajćana i Saudijaca zajedno bilo 4.000 manje. No, turisti iz arapskih država u prosjeku se zadržavaju 3,5 dana u BiH pa je prihod od njihovih posjeta znatno veći nego od Južnokorejaca koji u BiH borave u prosjeku jedan dan.
U grupu brojnih turista koji se kratko zadržavaju u BiH spadaju i turisti iz Turske. Bilo ih je dva puta više nego Južnokorejaca, no u BiH se zadržavaju jednako kratko – u prosjeku svega 1,6 dana.
Među evropskim turistima dominiraju prvi susjedi, Hrvati i Srbi, a potom Italijani, Poljaci, Nijemci.
Značajan rast dolazaka bilježe turisti iz Kine, kojih je u devet mjeseci bilo 10.149, a što predstavlja povećanje od 36,9 posto.
visoko.ba/slobodna-bosna.ba