U Sarajevu nisu zabilježena prekoračenja graničnih vrijednosti za sumpordioksid, ali jesu za azotne okside na stanicama Otoka i Ilidža.
Slično stanje je i u Kaknju, međutim Federalni hidrometeorološki zavod nema direktan uvid u podatke izmjerene na općinskoj stanici.
Iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda napominju da se u Tuzli, Lukavcu i Živinicama vrše mjerenja lebdećih čestica promjera manjeg o 2.5 mikrometra (PM2.5), za koje nisu propisane granične vrijednosti.
“Zakonom su propisane vrijednosti za čestice promjera do 10 mikrometara ( PM10) , međutim kako u ukupnoj sumi ukupna koncentracija PM10 čestica može biti samo veća od izmjerenih koncentracija PM2.5 tako možemo smatrati da je došlo do prekoračenja propisanih vrijednosti za ove polutante”, navodi se u saopćenju.
U Jajcu i Goraždu takođe je mjereno prekoračenje graničnih vrijednosti lebdećih čestica PM10, dok su koncentracije sumpordioksida ostale relativno niske.
“Opšti meteorološki uslovi koji vladaju u većem dijelu Bosne izuzetno su nepovoljni s aspekta kvaliteta zraka i u naredna tri dana ne očekujemo značajnije promjene. U području Hercegovine i zapadne Bosne ne vrše se mjerenja kvaliteta zraka, međutim zbog mnogo povoljnijeg geografskog položaja i drugih faktora koji utiču na kvalitet zraka u tim krajevima se ne očekuje značajno narušavanje kvaliteta zraka, bar ne u obimu i trajnosti kakvo se očekuje u dolinsko-kotlinskim krajevima Bosne”, navode iz FHMZ.
Dodaju da su zdravstvene institucije nadležne za izdavanje obavijesti i savjeta građanima o ovom pitanju kao i upute o ponašanju građana u ovakvim situacijama.
Kantonalna okolišna ministarstva i općinske službe su nadležne za poduzimanje koraka i mjera za smanjenje zagađenja zraka u cilju zaštite zdravlja svojih građana – navodi se u saopćenju.
Visoko.co.ba/Kaportal.ba