I dok psi lutalice sve učestalije napadaju stanovnike Visokog i u trenutku kada se sprema i prva zvanična tužba građana prema nadlažnima po uzoru na tužbe u Zenici i Sarajevu, pred vijećnicima za narednu sjednicu OV Visoko naći će se jedan kraći materijal pod nazivom ” Stanje u oblasti zbrinjavanja pasa lutalica” koji upravo tretira pomenutu problematiku. U tom materijalu Općina izvještava vijećnike šta je uradila po tom pitanju od 2010. godine do danas. Objevljujemo kompletan izvještaj:
Općina Visoko je u predhodnom periodu, u skladu sa Zakonom o zaštiti i dobrobiti životinja, i planiranim sredstvima, provodila aktivnosti na zbrinjavanju pasa lutalica.
Tokom 2010. godine u saradnji sa Udruženjem za zaštitu životinja «NOA», JKP «Gradska groblja» i «Veterinarska stanica» organizovala i realizovala akciju sterilizacije, kastracije, cjepljenja i obilježavanja pasa lutalica.
U 2011. godini , JP «Veterinarska stanica Visoko» je realizovala projekat kastracije i sterilizacije pasa lutalica i oformila privremeni azil uz Veterinarsku stanicu «Bradve», koji je zbog prigovora gradjana ukinut.
Tokom 2011. godine u saradnji sa lovačkim društvom «Srndać» sistematski je provodjena akcija uklanjanja pasa lutalica u lovnim područjima. Trenutno su započete aktivnosti zbrinjavanja pasa lutalica u saradnji sa Prihvailištem «Prača». U prvoj fazi su realizovane dvije akcije hvatanja pasa.
U realizaciju ovog projekta su uključeni : Prihvatilište «Prača», Veterinarska stanica «Visoko», Udruženje za zaštitu životinja «NOA», preduzeća koja se bave preradom mesa ( «Suša – comerc» d.o.o. «Brovis» d.o.o., «Vimes» d.o.o.,»Vimar comerc» d.o.o.) i općina Visoko.
Projekat je koncipiran na zbrinjavanju pasa lutalica u prihvatilištu «Prača», usluge se plaćaju – kompeziraju mesnim otpadom. Veterinsrka stanica obavlja veterinarsko – zdravstvene usluge, a operativni poslovi (hvatanje, transport, i slično) će biti povjerene Udruženju za zaštitu životinja «NOA».
Realizacija projekta je u završnoj fazi: Sačinjeni su ugovori i protokol o medjusobnoj saradnji.