Rukometaši BiH savladali olimpijske prvake

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine u prijateljskoj utakmici u Sarajevu je savladala selekciju Hrvatske sa
(12:13). Olimpijska dvorana Zetra, gledalaca 4.500, sudije: Aleš Veber i Damjan Parguc (Slovenija), delegat: Dušan Vrhovac (BiH).

Bosna i Hercegovina: Tahirović, Stojanović 5, Terzić 3, Doborac 5, Toromanović 4, Harmandić, Čakić, Mustafić 2, Jaškić 1, Prce 3, Martinović 3, Obradović 1, Omerović 1, Veselinov, Vujović, Šabanović. Selektor Halid Demirović.

Hrvatska: Losert, Jerković, Buntić, Šprem 2, Džomba 6, Vuković 4, Špoljarić 6, Valčić 1, Metličić 1, Vukić 2, Ninčević, Zrnić, Vori 3, Vukas, Alilović. Selektor Lino Červar.

Sedmrci: BiH 5(5), Hrvatska 2(2); isključenja: BiH 6, Hrvatska 10 minuta.

Rukometaši BiH u prvom od dva prijateljska susreta slavili su protiv aktualnih olimpijskih prvaka. Iako su gosti nastupili bez Ivana Balića, Renata Sulića i Blaženka Lackovića izabranici slektora Halida Demirovića zasluženo su došli do prve pobjede, nad petom reprezentacijom svijeta, koja nas je prije samo dva i po mjeseca, također u prijateljskom susretu, u Poreču savladala s visokih 34:17.

Nakon izjednačene igre u prvih 40 minuta u kojim obje reprezentacije, zahvaljujući raspoloženim golmanima -Tahiroviću i Losertu, nisu uspjele zabilježiti razliku veću od dva gola, odlučujuću prednost bh. rukometaši ostvarili su sredinom drugog poluvremena kada su serijom 5:0 došli do najvećeg vodstva 23:19.

Predvođeni Mirzom Džombom gosti su se deset minuta prije kraja uspjeli približiti na gol razlike (24:23), nakon čega je uslijedila nova serija bh tima, a prednost od tri gola naši rukometaši uspjeli su zadržati do kraja.

Najefikasniji kod BiH bili su Stojanović i Doborac sa po pet, te Toromanović sa četiri gola, a kod Hrvatske Džomba i Špoljarić sa po šest golova.

Naredni susret dvije reprezentacije igraju u četvrtak u Ljubuškom u 20.00 sati.