Potresna priča iz života brojnih srebreničkih porodica pod rediteljskom palicom Ahmeda Imamovića prikazana je na filmskom platnu pod nazivom BELVEDERE. Film koji će svoju premijeru imati u Bosanskom kulturnom centru u Sarajevu 02. decembra danas je prikazan novinarima u jednoj od sala sarajevskog Cinema City-a.
Uloge, glavne i sporedne, ostvarila su mnoga velika imena bh. glumačke scene, ali i mlade nade kao što je Adis Omerović koji glumi Adnana, mladića željnog života i promjena. Tu su još i Nermin Tulić, Sadžida Šetić, Minka Muftić, Armin Osmanović, Semir Krivić, Armin Rizvanović, Tatjana Šojić, Jasna Diklić i Josip Pejaković
Na projekciji nije bilo glumaca (osim Almira Kurta) niti reditelja Ahmeda Imamovića, već su domaćini novinarima bili producent Samir Smajic i Midhat Mujkic koji potpisuje montazu filma. Detaljnije informacije nisu pružene novinarima s obrazloženjem da će imati priliku za pitanja na skoroj press konferenciji.
“Danas smo željeli omogućiti novinarima i samo njima da pogledaju film, da ga dožive I da kroz jedan individualan pristup mogu svojim slušateljima, gledateljima i čitateljima prenijeti impresije o ovom filmu. “ – rekao je za Visoko.co.ba Samir Smajić producent filma Belvedere.
Koliko zapravo ima emocija u ovom filmskom ostvarenju, dovoljno govore i suze na licima većine prisutnih danas u Cinema City-u nakon odgledanog filma.
Film je priča o jednoj izbjegličkoj porodici iz Srebrenice koja je svoju tugu donijela u izbjeglički kamp u okolici Goražda, njenim članovima koji pokušavaju pronaći svoje nestale. Kako bi se dočarala praznina i nemoć glavnih aktera I njuihove surove svakonevnice, film je urađen u crno bijeloj tehnici izuzev dijelova iz emisije “šou realnosti” .
“Belvedere” intimna je priča o onima koji su preživjeli genocid u Srebrenici, a sada se suočavaju s realnošću punom kontrasta. Realnost njihove neumorne potrage za istinom sudara se s trivijalnošću svakodnevice tranzicijskog društva opsjednutog produkcijom “reality shows”, koji formiraju pojedinci površnog karaktera. Kada se ova dva svijeta u društvu sudare, počinje odbrojavanje, navodi se u sinopsisu filma.
Značajno je napomenuti da su pojedini dijelovi filma snimani na više lokacija u Visokom: u privatnoj kući Edina Herića u naselju Carica, lokalitetu Ravne, JKP Gradska Groblja i RTV domu. Također u filmu se pojavljuju i Faik Salihbegović, Suad Slipčević, Alma Drugović, Sara Selimović, Muhammed Beganović, Mahir Hasandić, Namik Muratović, Abdurrahman Ašlama, Nusret Smajović, Mato Kozina, Lejla Genjac, Vesna Salihbegović, Adnan Jašarspahić, Alma Beganović … te još desetine statista.
Među onima bez kojih snimanje ovog filma ne bi bilo moguće su i Općina Visoko i VGT Osiguranje te lično Halim Zukić. Tu su i JKP Gradska Groblja Visoko, PS Visoko, Radio Q, CZ Visoko, Del & Co, Mesnice Semić, Kovo Commerce, Deep reklame i mnogi drugi.