Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

FOTO: Predstavljeni rezultati projekta „Istraživanje u oblastima obrazovanja romske djece i političke participacije Romkinja“

Danas je u Maloj sali Općine Visoko u organizaciji Udruženja građana omladinska romska inicijativa „Budi mi prijatelj“ Visoko održana javna tribina i prezentacija rezultata istraživanja u sklopu projekta „Istraživanje u oblastima obrazovanja romske djece i političke participacije Romkinja“. Ovaj projekat je podržan od strane CARE NWB, a implementira se i u četiri zemlje regiona, osim BiH, još i u Hrvatskoj, Srbiji i Crnoj Gori.

Prisutnima su se obratili i neki od partnera projekta, te gosti, a ispred Udruženja žena Romkinja „Bolja budućnost“ iz Tuzle govorila je Indira Bajramović, predsjednica ovog udruženja: „Razlog našeg današnjeg okupljanja je prezentacija istraživanja koja su rađena, a projekat je rađen u tri općine: Tuzli, Zenici i Visokom. Projekat je finansirala Kraljevina Norveška, a osim tuzlanskog udruženja partneri su i ORI „Budi mi prijatelj“ Visoko i zeničko Udruženje „Utjeha“. Sami rezultati koje smo dobili su zabrinjavajući, jer smo prema rezultatima sa terena vidjeli da većina romske djece obrazovanje završava već u osnovnoj školi. Do sada su rađene i tri javne tribine, u Tuzli, Zenici, te ova u Visokom, a ono što nas očekuje jeste Regionalna konferencija na koju će biti pozvani viši nivoi državnih institucija, te predstavnici kojih se upravo i tiče obrazovanje. Što se samih rezultata tiče, oni su relevantni i rađeni su na terenu, u lokalnim zajednicama, zajedno sa lokalnim institucijama.“

Rezultate istraživanja je predstavila Aida Jašarević, analitičar na istraživanju: „ Prema rezultatima istraživanja loši uvjeti stanovanja su najčešći uzrok napuštanja školovanja romske djece, zatim slijede rana udaja, trudnoća, diskriminacija od druge djece i nastavnog osoblja i to su najčešći razlozi koji se navode kao bitni prilikom napuštanja školovanja. Zaključak kako smanjiti broj napuštanja školovanja od strane djece je jedinstven, roditelji trebaju pokazati što veći interes za školovanje svoje djece, a institucije da provode zakonske akte koji nalažu kažnjavanje roditelja koji ne šalju svoju djecu u školu, te uključivanje i ostalih relevantnih institucija u rješavanje ovog problema.“

Ispred domaćina iz udruženja „Budi mi prijatelj“ obratio se Belmin Debelac, jedan od koordinatora na ovom projektu:“ Što se tiče istraživanja na području općine Visoko najviše zabrinjava reagovanje institucija, jer je većina roditelja u istraživanju rekla da nikada nije dobila zakonsku kaznu, jer je obaveza institucije ukoliko ne upiše dijete u osnovnu školu da kazni roditelje. To je veliki propust institucija, a samim tim i roditelja koji moraju svoju djecu da upišu u osnovnu školu. I sama socijalna slika na kantonu doprinosu povećanju ovog problema“.

Ono što su na kraju javne tribine svi zajedno istakli jeste neodgovornost pojedinih institucija koje su bile obaviještene o ovoj tribini, a nisu poslali svoje predstavnike, tako da današnjoj tribini nisu prisustvovali predstavnici dvije osnovne škole koji su bili pozvani, te niko iz PU Visoko i Centra za socijalni rad.

{joomplucat:279 limit=12|columns=4}

Proudly powered by WordPress