Vijeće ministara BiH dobilo je pozitivno mišljenje Zajedničke komisije za nadzor nad radom Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) da su ispunjene sve zakonske pretpostavke i uvjeti za imenovanje Osmana Mehmedagića na mjesto direktora OSA-e BiH, Trifka Buhe na mjesto zamjenika direktora i Damira Bevande na mjesto glavnog inspektora OSA-e BiH.
Ovo je danas novinarima izjavio predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić nakon sjednice Zajedničke komisije.
“S obzirom na to da su ranije obavljene konsultacije i dobiveno pozitivno mišljenje od članova Predsjedništva BiH, kao i od Obavještajno-sigurnosnog odbora koji čine predsjedavajući Vijeća ministara i njegova dva zamjenika, ovo je bio treći i završni korak u proceduri imenovanja rukovodstva OSA-e”, naveo je Zvizdić.
Po njegovim riječima, ovo imenovanje će se naći na prvoj narednoj sjednici Vijeća ministara BiH u četvrtak.
Na novinarsko pitanje je li bila jednoglasna odluka Zajedničke komisije, Zvizdić je kazao da je bilo 10 glasova “za“, jedan glas “protiv“ i jedan “suzdržan“.
Špirić: Veliki izazovi ne samo pred OSA-om nego i pred sigurnosnim sektorom u BiH
Predsjedavajući Zajedničke komisije za nadzor nad radom Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) BiH Nikola Špirić izjavio je novinarima da je mišljenje Komisije da su ispoštovani zakonski uvjeti u predlaganju novog rukovodstva Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) BiH.
Predloženi su Osman Mehmedagić za generalnog direktora, Trifko Buha za zamjenika generalnog direktora i Damir Bevanda za glavnog inspektora OSA-e BiH.
Špirić je podsjetio da je postojećem rukovodstvu OSA-e istekao mandat i da je Zajednička komisija dobila prijedlog od predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH za novo rukovodstvo OSA-e.
Ističe da je zadatak Komisije koja vrši parlamentarni nadzor da da svoje mišljenje i utvrdi zakonitosti provođenja postupka.
„Dalje to ide u proceduru da predsjedavajući Vijeća ministara predloži Vijeću ministara BiH i da se izvrši izbor novog rukovodstva OSA-e. Zadatak Komisije nije da predlaže, nego da samo utvrdi zakonitosti provođenja postupka. Mislimo da nema povrede zakona i da se može ići u dalju proceduru imenovanja“, kazao je Špirić nakon sjednice Zajedničke komisije.
Navodi da se radi o ljudima koji su zaposleni u obavještajno-sigurnosnom sektoru na bitnim pozicijama i mjestima.
„Vjerujemo da će oni u narednom periodu odgovoriti potrebama i izazovima koje crpe iz zakona o OSA-i“, rekao je Špirić.
Upitan šta očekuje od novog rukovodstva OSA-e, odgovorio je da su veliki izazovi, ne samo pred OSA-om nego i pred sigurnosnim sektorom u BiH.
„Komisija će veoma brzo, kad dođe do potvrđivanja izbora, imati zajednički sastanak s novim rukovodstvom da procijenimo pred kojim smo izazovima, na koji način možemo, koristeći sve mogućnosti koje nam zakon daje, da vršimo parlamentarni nadzor, a da i OSA bude od koristi za sve ljude koji žive u BiH. Prerano je da govorim o tome. Sačekajmo da se izvrši izbor i onda ćemo vidjeti kakav je zajednički stav njih trojice, šta je to i na koji način će oni odgovarati izazovima, ne samo unutar BiH nego i saradnji s drugim agencijama, sa susjednim zemljama“, naglasio je Špirić.
Špirić je dodao da je 10 članova Komisije bilo “za“, jedan “protiv“ i jedan “suzdržan“.